خانه | سلامت | آشنائی با ساختمان مو و علل ریزش موی سر
آشنائی با ساختمان مو و علل ریزش موی سر

آشنائی با ساختمان مو و علل ریزش موی سر

انواع موها

بسته به هر کدام از خصوصیات مو می توان آنها را به انواع مختلف تقسیم نمود، سه نوع اصلی مو وجود دارند:

-موهای لانوگو

– کرکی

-ترمینال

  • موهای لانوگو روی پوست جنین یافت می شود. این موها بدون مدولا،ظریف، نرم و اغلب بدون رنگند. این موها از حدود ماه سوم تا پنجم حاملگی رشد می کنند و حدود ماه هفتم تا هشتم حاملگی می ریزند تا به جای آنها موهای کرکی رشد کنند، ولی موهای لانوگوی سر ، ابروها و مژه ها به وسیله موهای ترمینال جایگزین می شوند. در صورت تولد بچه زودتر از موعد یا به علت وجود بیماری های خاصی این موها قابل دیدن هستند و در درصد بسیار کمی نیز این موها بطور طبیعی روی بدن نوزاد دیده می شوند .
  • موهای کرکی یا ولوس، ظریف، نرم، سبک، بدون مدولا و پیاز موی کامل هستند که روی صورت و تمامی سطح بدن یافت می شوند. این موها اغلب بدون رنگدانه اند و به ندرت از 20 میلی متر بلند تر می شوند. قاعده این موها بسیار نزدیک به سطح پوست بوده و در صورت تحریک آنها موجب می شود که به پائین رشد نموده و ایجاد فولیکول هایی نمایند که موهای ترمینال تولید می نماید. فولیکول های مو در بدن انسان بسیار زیاد است ولی به دلیل وجود اکثرًا نوع کرکی مو، انسان، پر مو یا به اصطاح پشمالو به نظر نمی رسد.
  • موهای ترمینال بلند تر و ضخیم تر از موهای کرکی هستند و از تبدیل موهای کرکی بوجود می آیند و اکثرًا رنگدانه دارند .از نظر شکل ، قطر ، طول ، رنگ و قوام بسیار متفاوتند. فولیکول این موها در عمق پوست قرار دارد و پیاز موهای کاملی دارند .
جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران