خانه | سلامت | انواع پوست و نحوه مراقبت از آنها
انواع پوست و نحوه مراقبت از آنها

انواع پوست و نحوه مراقبت از آنها

نخستین گام برای داشتن پوستی زیبا آ گاهی یافتن ازنوع پوست می باشد زیرا از این طریق شما قادر خواهید بود هر چه بهتر از پوستتان مراقبت و همچنین فراورده های بهداشتی و آرایشی مناسب نوع پوست خود را انتخاب کنید. بطور کلی 5 نوع پوست وجود دارد:

پوست نرمال

نه زیاد خشک و نه زیاد چرب می باشد، منافذ پوست قابل رویت بوده اما بزرگ و یا مسدودنیستند، پس از شستشو نرم و لطیف می گردند، به ندرت صورت جوش می زند.

طرز مراقبت: روزی دوبارصورت خودرابا شوینده های ملایم شستشو داده و از مرطوب کننده استفاده کنید.

پوست چرب

پوست اغلب چرب است، سطح پوست ضخیم و خشن می باشد، منافذ پوست بزرگ و قابل رویت می باشد، پوست براق است، صورت زیاد جوش می زند، گرد و غبار و آلودگی بیشتری را به خود جذب می کند، غدد چربی بیش از حد فعال می باشند به همین خاطر منافذ پوست در معرض انسداد است، پوست کمتر چروکیده می شود.

طرز مراقبت: روزی 2 مرتبه صورت خود را با شوینده های مایم شستشو دهید، همواره از شوینده های ملایم و غیر چرب استفاده کنید، از لوازم آرایشی غیر چرب استفاده کنید، به خاطر داشته باشید پوست چرب نیز نیاز به مرطوب کننده دارد بنابراین از مرطوب کننده هر روز استفاده کنید، با آب سرد صورت خود را بشویید تا منافذ پوستتان بسته گردد. از غذاهای سرخ شده و شکلات کمتر استفاده کنید.

پوست خشک

پوست نازک و کاغذ مانند است، هنگام لمس آن پوست خشک است، منافذ پوست بسیار ریز می باشند، صورت بندرت جوش می زند، چون غدد چربی کم کار می باشند بنابراین پوست خشک و معمولا پوسته پوسته می گردد ، مستعد چین و چروک می باشد، در زمستان پوست خشک تر شده و خارش پیدا می کند.

طرز مراقبت: همواره از لوازم آرایش ملایم فاقد الکل استفاده کنید، هر روز پوست خود را با مرطوب کننده مرطوب کنید، همواره صورت خود را با شوینده های مایم و غیر صابونی بشویید زیرا صابون چربی پوست شما را با خود می شوید ، از کرم هایی که محتوی آلفاهیدروکسی اسید می باشد استفاده کنید. این ماده سبب پیلینگ ملایم لایه خشک و مرده خارجی پوست می شود، شستشوی صورت با روغن بادام و یا زیتون بسیار موثر می باشد، یک سیب را رنده کرده مدتی در یخچال گذاشته و 15 دقیقه روی صورتتان قرار دهید.

پوست ترکیبی

اغلب افراد پوستشان پوست ترکیبی می باشد بدین مفهوم که بخشی از پوستشان چرب و بخشی خشک است ، خشکی معمولا در نواحی گونه، دور چشم و گردن و چربی در نواحی پیشانی، بینی و چانه؛ بهتر است برای نواحی چرب یک نوع فراورده و نواحی خشک فراورده دیگری استفاده کنید.

طرز مراقبت: صورت خود را روزی 2 مرتبه با شوینده های ملایم شستشو دهید، گلاب برای طراوت پوست بسیار موثر است.

پوست حساس

به آسانی تحریک می گردد و ایجاد خارش، سوزش، قرمزی و ساییدگی در پوست می گردد؛ که گاهی جوش می زند.

طرز مراقبت: از صابون استفاده نکنید و در عوض لوسیون های شستشوی ملایم و غیر حساسیت زا را بکار ببرید.

پوست آ کنه ای

افرادی که پوست و موی چرب دارند گاهی اوقات حتی ظرف چند دقیقه پس از شستشو، سطحی از چربی بر روی پوست و یا موهای آنها دیده می شود. فرایندی که در این شرایط در بدن رخ می دهد بدین گونه است که آندروژن ها یا هورمون های مردانه، تولید چربی ترشح شده از غدد چربی پوست را کنترل می کنند. افزایش میزان هورمون آندروژن می تواند پوست را به تولید چربی بیشتر تحریک کند. این حالت در طول دوران بلوغ تشدید می شود. مقدار چربی در پوست و موی هر فرد متفاوت بوده و به عواملی چون فصول سال، خورشید و باد، دما و رطوبت بستگی دارد، به طوری که پوست در هوای گرم و مرطوب چرب ترین حالت را دارد.

به منافذ بسته شده غدد چربی دانه های سرسیاه و سرسفید، جوش ها و ضایعات عمیق تر کیست ها یا ندول ها که در صورت ،گردن، سینه،پشت،شانه ها وحتی بازوها بروز می کنند، اصطلاحاً آ کنه گفته می شود. کم و بیش اکثر نوجوانان به آ کنه مبتا می شوند. با این حال، این بیماری تنها به گروه سنی خاصی محدود نمی شود و حتی بزرگسالان نیز می توانند به آن مبتا شوند. اگرچه آ کنه معمولاً بعد از چندین سال خودبخود خوب می شود ولی نمی توان آنرا به حال خود رها کرد.

زیرا از آ کنه ای که درمان نشود، ممکن است تا پایان عمر جوشگاه هایی بد شکل بر روی پوست باقی بماند. اگرچه آ کنه بیماری وخیمی نیست، اما می تواند موجب بد شکل شدن صورت و در نتیجه ناراحتی روحی بیمار گردد.  همچنین در موارد حاد و شدید، موجب پیدایش جوش بد شکل و دائمی می شود. افزایش طبیعی مقدار هورمون های مردانه در ایام نوجوانی بلوغ در هر دو جنس پسر و دختر موجب می شود که غدد چربی پوست سباسه  بزرگتر و فعالتر شوند. این غدد در نواحی ای از بدن که آ کنه شایع است وجود دارند.

غدد چربی پوست با مجرای خروجی مو که اصطلاحاً فولیکول نامیده می شود،ارتباط دارند.این غدد ماده ای چرب بنام سبوم تولید می کنند که از طریق منفذ خروجی فولیکول به سطح پوست تخلیه می گردد. بنظر می رسد که چربی سبب تحریک مجرای فولیکول می گردد، لذا سرعت جدا شدن سلول ها از جداره افزایش می یابد.این سلول ها با اتصال به یکدیگر یک لخته را بوجود می آورند. بسته شدن مجرای فولیکول توسط این لخته شرایط رابرای رشد باکتری ها در داخل مجرا مساعد می کند.مواد شیمیایی که این باکتری ها از خود ترشح می کنند می توانند جدار فولیکول را تخریب نمایند.

سپس سبوم چربی پوست، باکتری ها و باقیمانده سلول های مرده جدار فولیکول در سطح پوست سبب قرمزی، تورم و تجمع چرک می شوند که اینها همان علائم آ کنه می باشد.

استفاده از ژل های شست و شو برای پوست های مختلف:

الف ) ژل شستشوی پوست چرب

در دوران بلوغ و اوایل جوانی معمولاً پوست چرب است. علائم بارز چربی پوست ، ضخیم شدن و افزایش ترشح چربی است که معمولا در مناطق پیشانی ،چانه و اطراف بینی به صورت براقی پوست ظاهر می گردد. چربی پوست می تواند عاملی برای ایجاد آ کنه باشد.

ژل شستشوی صورت   ، مخصوص پوست های چرب و مستعد آ کنه فرموله شده و با دارا بودن مواد موثر موجب پاک شدن عمیق پوست از چربی های اضافی و مواد آرایشی می شود .

ویژگی دیگر این ژل آن است که یک شوینده غیر صابونی است و برخاف صابون ها موجب خشکی پوست نمی شود. هم چنین دارای pH مناسب و سازگار با پوست است.

ب ) ژل شستشوی پوست خشک و معمولی

هنگامی که پوست به هر علتی )عوامل خارجی یا داخلی( نتواند میزان آب لازم پوست را حفظ کند، پوستی خشک ایجاد می شود. از عوامل خارجی می توان، مواجهه با آب و هوا یا باد گرم را نام برد. از طرفی شستن بیش از حد پوست موجب از بین رفتن لایه های چربی محافظ پوست شده و پوست را خشک می کند.

عامل مهم دیگر بالا رفتن سن است که سبب کم شدن توانایی پوست در حفظ رطوبت می شود. همچنین بعضی از بیماری ها مانند درماتیت آتوپیک یا اگزمای سرشتی )آتوپی به گروهی از بیماری ها گفته می شود( که سابقه شخصی یا خانوادگی یکی از بیماری های آسم، تب یونجه و یا اگزما وجود داشته باشد به اگزمای این گروه از افراد درماتیت آتوپیک گفته می شود. این بیماری یک بیماری التهابی مزمن در پوست می باشد که اغلب با خارش شدید همراه است و بصورت خود به خود نیز محدود شونده می باشد.

به آتوپیک یک بیماری چند عاملی با زمینه ژنتیکی هم گفته می شود که عوامل روحی و روانی می تواند علائم آن را تشدید نماید.

جهت مراقبت از پوست خشک و معمولی باید به نکات زیر توجه کرد:

-حفظ پاکیزگی و شستشوی پوست: شستشوی مناسب با شوینده های غیره صابونی سبب زدودن آلودگی های سطحی، غباره ها، سلول های مرده پوستی، میکروارگانیسم ها، باقی مانده چربی، عرق و لوازم آرایشی از روی پوست می شود. انتخاب نوع پاک کننده ها بستگی به نوع پوست دارد.

حفظ رطوبت پوست: مهم ترین عامل در حفظ شادابی و لطافت پوست، تامین رطوبت و سپس کنترل تبخیر سطحی آباز پوست می باشد. ژل  شستشوی پوست خشک و معمولی پوست   دارای ترکیبات پاک کننده ملایم و مطابق با این نوع پوست ها می باشد.

ج ( ژل شستشوی صورت مخصوص پوست دارای آ کنه

ژل شستشوی   دارای عصاره گیاهی بید سفید Salix alba می باشد .این عصاره باعث برطرف شدن مشکلات پوست چرب و آ کنه ای از قبیل پوست براق، منافذ باز، جوش و پوست قرمز از طریق ترشح چربی توسط غدد چربی پوست می گردد. این خاصیت موجب از بین رفتن باکتری تولید کننده آ کنه می شود .

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران