خانه | پزشکی | برگردان شیر و رفلاکس
برگردان شیر و رفلاکس

برگردان شیر و رفلاکس

این اتفاق زمانی رخ می دهد که کودک شما بعد از خوردن شیر ، مقدار کمی از آن را برمی گرداند و این مسئله کاملا عادی است. رفلاکس، بسیار شدیدتر است و باید علت آن بررسی شود.

چگونه مقدار برگردان شیر را کم کنیم

در بیشتر موارد ، شیر زمانی برمی گردد که به هنگام خوردن آن ، هوای زیادی وارد معده کودک شده باشد. در زمان شیر خوردن، مقداری هوا وارد معده شده و معمولا با پایان شیر خوردن ، از بدن خارج می شود و با آروغ زدن، کمی شیر نیز ممکن است برگردانده شود.

شما می توانید مقدار برگردان شیر را بخصوص به هنگام گرفتن باد گلوی کودک، کم کنید، به این صورت که بعد از اتمام شیر ، کودک را به آرامی جا به جا کرده ، او را به مدت 20 دقیقه بطور عمودی نگه دارید و شیر کمتری به تناوب به او بدهید. همچنین تعویض پوشک کودک قبل از شیردادن باعث می شود که بعد از خوردن شیر ، او را برای این کار روی تخت نخوابانده و در نتیجه از برگردان شیر جلوگیری نمائید.

 چه زمانی رفلاکس مشکل آفرین می شود

حالت شدیدتر برگردان شیر ، رفلاکس نام دارد که معمولا دلیل آن شل بودن و یا رشد کافی نیافتن دریچه بین مری و معده کودک است.

تقریبا در تمامی موارد ، رفلاکس ظرف مدت 18 ماه برطرف می شود و به کودک آسیبی وارد نمی شود. اما اگر کودک شما مقدار زیادی از شیر را برگرداند ، وزن گیری نکرده و با هر بار استفراغ ، بی اشتها ، خسته و نا آرام به نظر می رسد. بنابراین با پزشک خود مشورت کنید. رفلاکس شدید ممکن است دردآور بوده و نیاز باشد که شما از شیرخشک مخصوص استفاده کرده و سرشیشه ای بخرید که شدت جریان شیر را کاهش دهد و یا در موارد حاد ، داروی ضد اسید معده تجویز شود.

مرجع: کتاب Babycare – Changing/Sleeping/Feeding/Bathing

مترجم: رها کریمی

هر روز می تونه لاولی باشه، لاولی با بیش از 35 سال سابقه حضور در عرصه تولید ملی

EBkala فروشگاه اینترنتی عرضه مستقیم محصولات بهداشتی بانوان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*