خانه | سلامت | تیرگی دور چشم
تیرگی دور چشم

تیرگی دور چشم

حتما تاكنون در پوست زیر چشم خود یا دیگران تغییر رنگ دیده اید . برای برخی از ما ” حلقه سیاه ” زیر چشم یک مسئله آزاردهنده است . تیرگی دور چشم معمولا به بیماری جسمی خاصی مرتبط نیست ، بلكه عوامل آناتومیكی با منشاارثی و ژنتیكی منجر به بروز تیرگی دور چشم میشود . علت آن كه در برخی افراد پوست دور چشم ، تیره تر به نظرمی رسد ، این است كه پلك های آن ها پوست نازكی دارند و حاوی مقدار كمی بافت چربی هستند خونی كه از داخلوریدهای بزرگ نزدیك این بخش پوست دور چشم میگذرد باعث می شود ، پوست این ناحیه سیاه مایل به آبی به نظربرسد. تیرگی دور چشم باعث هیچ دردی نمی شود و به ندرت علامت مشکل جسمانی جدی است . با این وجود می تواندمنشا نارضایتی شده و به اعتماد به نفس فرد آسیب بزند . بسیاری از افراد دارای این وضعیت ، شکایت دارند که تیرگی دور چشم باعث می شود 10 سال پیرتر به نظر برسند .

تیرگی های دور چشم، هزاران نفر از هر رده سنی و هر جنسیت را درگیر کرده است . در حقیقت بیشتر مردم از تیرگیدور چشم رنج می برند تا مشکلات پوستی دیگر به جز آکنه یا جوش .
البته عوامل زمینهای از قبیل كمخونی ، بیماریهای تیروئیدی ، برخی بیماری های هورمونی و حساسیت های پوستی (اگزمای سرشتی ) نیز ، موجب به وجود آمدن سیاهی در اطراف چشم می شود.
عواملی همچون خستگی ، بیخوابی ، قرار گرفتن در معرض آفتاب و تغییرات هورمونی ماهیانه زنان نیز ، نقش چشمگیری در تشدید سیاهی دور چشم دارد . خستگی و رنگ پریدگی علت بروز تیرگی چشم موقتی است . همچنین تیرگی دور چشم در برخی زنان ، در دوران قاعدگی و در پایان دوران بارداری تشدید میشود.
تیرگی دور چشم اغلبeye bags خوانده می شود . نام دیگر آن چشم راکونی (raccoon attack ) می باشد .

علائم تیرگی دور چشم
وقتی فردی تیرگی اطراف چشم دارد ، پوست اطراف چشمش به رنگ تیره تری نسبت به سایر بخش های صورتشاست . این رنگ می تواند هر رنگی از آبی روشن تا سیاه باشد از این رو چشم راکونی به آن می گویند . ظاهر شدنتیرگی دور چشم که تنها پیرامون یک چشم باشد بسیار نادر است . تیرگی چشم می تواند مزمن باشد یا مانند هر مشکل پوستی دیگری ظاهر شود و از بین برود .

علت های بوجود آمدن تیرگی یا سیاهی دور چشم
تیرگی دور چشم می تواند ارثی باشد . سیگار کشیدن و مصرف الکل نیز می توانند باعث آن شوند . بر خلاف باور عمومی مردم ، تیرگی دور چشم به علت کم خوابی نیست . کم خوابی می تواند باعث پف کردن پلک ها شوند و بدین ترتیب سایه هایی ایجاد کنند که به نظر می رسد اطراف چشم تیره شده است . بسیاری از مردم به ویژه زنان نیز فکر می کنند تیرگی های دور چشم به علت اختلالات هورمونی ایجاد می شود . با این وجود مطلقا هیچ شواهد پزشکی مبنیبر این که تیرگی دور چشم به علت بارداری ، سندرم پیش از قاعدگی یا هر اختلال هورمونی یا عدم تعادل هورمونی دیگر ایجاد می شود ، وجود ندارد .
تیرگی دور چشم می تواند به سادگی با اختلالات رنگدانه های پوستی ایجاد شود . همچنین می تواند توسط تابش نورخورشید ایجاد شده باشد . با این وجود تیرگی های دور چشم اغلب وقتی اتفاق می افتند که رگ های خونی زیر چشم ازطریق پوست دیده شوند .
این می تواند به چند دلیل اتفاق بیافتد:
– سن و سال :
سن می تواند باعث شود پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد . وقتی این بر پوست پیرامون چشم تاثیر میگذارد ، رگ های خونی به طور طبیعی شروع به دیده شدن می نمایند .
– آلرژی :
تقریبا همه آلرژی های معمول ، به ویژه آن هایی که باعث گرفتگی بینی می شوند ، می توانند باعث شوند رگ هایخونی در سینوس ها اتساع یابند . تیرگی های دور چشم ناشی از این مسئله زمانی که آلرژی از بین برو د، ناپدید میشوند .
– کاهش وزن :
کاهش چربی و پروتئین ناشی از سن یا کاهش وزن ، می تواند باعث شود پوست زیر چشم شفافتر شود و به اینصورت رگ های خونی دیده می شوند و باعث تیرگی های اطراف چشم می گردند .
– بیماری درماتیت آتوپیکAtopic Dermatitis :
فرد دارای درماتیتیس اتوپیک ( که به عنوان اگزما شناخته می شود ) نیز اگر وضعیت پوست بر چشمانش تاثیر گذاشتهباشد ، می تواند تیرگی های اطراف چشم داشته باشد .
برخی از مردم به دلیل وضعیتی به نام افزایش رنگدانه ( hyperpigmentation ) تیرگی دور چشم دارند . این وضعیتزمانی اتفاق می افتد که سطح ملانین پوست ( ترکیبی که رنگدانه را کنترل می نماید ) به طور چشمگیری افزایش یافتهباشد و به این ترتیب پوست تیره تر شود . افزایش رنگدانه اغلب به علت آسیب های پوستی اتفاق می افتد . این آسیب هابه دلیل اکنه شدید ، تخریب نور خورشید ، تشعشعات مانیتور و تلویزیون یا جراحی زیبایی نامناسب انجام شده ایجاد میشوند . با این وجود گزینه های درمانی مختلفی برای کمک به کنترل افزایش رنگدانه ( وضعیتی که برگشت ناپذیر استو فردی که از آن رنج می برد باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب نماید ) وجود دارد .

مواردی که به كاهش یا رفع حلقه سیاه زیر چشم کمک می کنند

– آزمایش خون
آزمایش خون خود را به پزشك نشان دهید . مشخص كنید كه این مورد در خانواده تان سابقه دارد یا نه . غالبا حلقه سیاهزیر چشم ارثی است . همان طور كه گفتیم ارثی بودن به این معنا نیست كه برای رهایی از آن هیچ راهی وجود ندارد ،بلكه به این معناست كه برای كسب كمترین نتیجه هم بایستی تلاش كنید .
حلقه سیاه زیر چشم ممكن است به علت رسوب كربن سبک باشد كه در نتیجه هضم ناقص پروتئین است . هضم ناقصپروتئین ممكن است به علت اسید هیدروكلریك ناكافی در معده باشد . كمبود اسید هیدروكلریك در معده به علت كمبودعمده ویتامینB6 ( پیروكسین ) و اسید فولیک است . حدود 30 درصد افراد نمی توانندB6 و یا اسید فولیک را جذبكنند و بایستی این مواد از راه های دیگری تامین شود .
– تشخیص عوامل آلرژی
نشانه شایع آلرژی یا حساسیت تغییر رنگ پوست زیر چشم است . اگر آلرژی مشكل عمده شماست ، به راحتی میتوانید آن را درمان كنید . یا از عوامل به وجود آورنده اش دوری كنید .

– خواب كافی داشته باشید
كاملا مشخص نشده كه چرا خواب ناكافی ، سبب ایجاد حلقه سیاه زیر چشم می شود . اما همه ما اثر كم خوابی درچشمان خود یا اطرافیانمان را به وفور دیده ایم. سیاهی زیر چشم می تواند نشان دهنده این باشد كه میزان خواب واستراحتتان كم است .
– در حال خواب نیز پوستتان را درمان كنید
ماسك های شبانه صورت به كاهش پف كردگی یا كاهش تغییر رنگ زیر چشم كمک می كند .
– از كرم های دور چشم محتوی ویتامینK وA استفاده كنید
حلقه سیاه ممكن است به علت كمبود ویتامینK باشد . به هر حال تحقیقات اخیر نشان داده كه كرم های پوست محتویاین دو ویتامین پف كردگی و تغییر رنگ محسوس در بسیاری بیماران را كاهش داده است . مصرف روزانه و طولانیمدت این كرم ها نتیجه مطلوب را خواهد داد .
– از مالیدن چشم ها خودداری كنید
گاهی مالش و اصطكاک چشم ها باعث حساسیت می شود . مالش ، پوست دور چشم را آزرده كرده و ممكن است باعث شكنندگی مویرگ های خونی خیلی ریز پوست شود . كه هم پف كردگی و هم تغییر رنگ پوست را به همراه دارد .
– رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید
روزانه مكمل های ویتامینی لازم را مصرف كنید و مقدار زیادی آب بنوشید . حلقه سیاه و پف آلودگی اغلب به خاطركمبود ویتامین K یا ناكافی بودن آنتی اكسیدان هاست . همین طور كمبود ویتامینB12 ( كه معمولا به علت كم خونیاست ) باعث ایجاد حلقه سیاه می شود . حتما مقدار زیادی میوه و سبزیجات سبز رنگ به خصوص كلم بروكلی واسفناج مصرف كنید .
– سویا بخورید
سویا هم می تواند ظاهر پوست شما را بهبود بخشیده و حتی از آن محافظت کند . مطالعات نشان داده که استفاده از سویابر روی پوست و یا خوردن آن به شکل مکمل غذایی می تواند از پوست در مقابل تابش آفتاب محافظت نموده و حتیبرخی آسیب هایی که در اثر تابش نور خورشید بر روی پوست ایجاد شده را بهبود ببخشد . حتی ثابت شده که سویا میتواند در بهبود ساختار ، استقامت و رنگ پوست نیز موثر باشد .
در آخر اصول اولیه محافظت از پوست را فراموش نکنید.
اگر واقعا می خواهید پوستتان جوان و شاداب به نظر برسد ، اصول اولیه را فراموش نکنید . حتما این توصیه ها را بارها شنیده اید ، اما واقعا باید به آن ها عمل کنید :
از قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید بپرهیزید .
ضد آفتاب استفاده کنید .
لباس هایی بپوشید که از پوست بدنتان در مقابل تابش خورشید محافظت کند.
سیگار نکشید .
مرطوب کننده استفاده کنید .

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*