خانه | سبک زندگی | خانواده | از جا بلند کردن کودک
از جا بلند کردن کودک

از جا بلند کردن کودک

کودک تازه متولد شده ی شما بسیار کوچک و شکننده بنظر می رسد و شما احتمالا هنگام بلند کردن او کمی دست پاچه بوده و یا ترس از انداختن او دارید. شما با رعایت چند نکته ی ساده می توانید به حفظ امنیت او کمک کنید.

بغل کردن نوزاد

برای بغل کردن صحیح نوزاد ، راه های گوناگونی وجود دارد. شما با بدست آوردن اعتماد به نفستان ، روش های مختلفی از نگه داشتن او را تجربه می کنید که هردوی شما با آنها احساس راحتی کرده و کودکتان نیز راضی خواهد بود.

اغلب والدین زمانیکه کودکشان بسیار کوچک است، بطور طبیعی او را بصورت گهواره ای در آغوش می گیرند. بسیاری از کودکان این حالت را دوست دارند چون به این طریق می توانند صورت شما را ببینند و بدنشان به شما نزدیک باشد. در این حالت، گردن کودک شما نیز تکیه گاه مناسبی دارد و این مسئله در روزهای اول بعد از تولد و قبل از سفت شدن عضلات گردن ، بسیار حائز اهمیت است.

شما می توانید کودکتان را مقابل شانه ی خود قرارداده، با یک دست پشت او را گرفته و با دست دیگرتان سر او را از پشت نگه دارید. این بهترین حالت بغل کردن است و به کودک شما کمک می کند تا بی اراده به خواب برود. بسیاری از کودکان دوست دارند در حالیکه در آغوش گرفته می شوند ، پشتشان نوازش شود و احتمالاٌ به این دلیل است که مادران در دوران بارداری بطور ناخودآگاه شکمشان را نوازش می کنند.

با بالارفتن اعتماد به نفستان، شما می توانید کودک را بصورت دمرو در آغوش بگیرید بطوریکه سر او روی ساعد شما قرار گرفته و با دستانتان، شکم و پاهای او را نگهدارید.

برای بلند کردن صحیح کودک به روش های زیر عمل کنید:

– یکی از دستانتان را زیر سر و گردن کودک قرار دهید.

– با دست دیگرتان، زیر بدن او را گرفته و در حالیکه کودک را بلند می کنید، سر و پشت او را نگه دارید.

– به آرامی کودک را بلند کنید و به طرف سینه ی تان بالا بکشید. دستتان را زیر سر و دور بدن او بحالت گهواره ای قرار دهید. او را به سینه ی تان بچسبانید بگونه ای که سر و گردن کودک در خم بازوی شما قرار گیرد.

– همیشه متوجه سر کودک باشید که به عقب برنگردد و یا به جلو نیافتد. سفت شدن عضلات گردن کودک زمان بر است ولی او به تدریج می تواند سرش را صاف نگه داشته و به اطراف بچرخاند.

دمرو نگه داشتن نوزاد

در این حالت سرکودک شما روی بازویتان بوده و دستانتان زیر بدن و پاهای او قرار دارد. این حالت خوبی برای گرفتن نفخ شکم کودک است چراکه نیروی جاذبه کمک می کند تا هوای درون معده کودک خارج شود

مرجع: کتاب Babycare – Changing/Sleeping/Feeding/Bathing

مترجم: رها کریمی

هر روز می تونه لاولی باشه، لاولی با بیش از 35 سال سابقه حضور در عرصه تولید ملی

EBkala فروشگاه اینترنتی عرضه مستقیم محصولات بهداشتی بانوان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*