خانه | سلامت | حلقه های تیره زیر چشم
حلقه های تیره زیر چشم

حلقه های تیره زیر چشم

حلقه های تیره زیرچشم پیده نسبتا” شایعی هستند ولی متاسفانه علم پزشکی تاکنون آنطور که شاید وباید آن را جدی نگرفته و به آن نپرداخته است . چند علت برای این عارضه مطرح کرده اند که عبارتند از : تجمع رنگدانه ” ملانین ” در پوست آن ناحیه ، افزایش رنگدانه بعد از التهاب در زمینه آلرژی ، خیز یا ادم دور چشم ، سطحی بودن عروق در آن ناحیه و سایه اندازی ناشی از شل شدن پوست زیر چشم .
این عارضه در ظاهر شخص اثر می گذارد و به او قیافه ای خسته ، مسن یا بیمار می دهد و به دلیل آنکه اساس آناتومیک آن کاملا” مشخص نشده است ، درمان های موجود نیز از کارآیی کافی برخوردار نیستند. دریکی از تحقیقاتی که در ایالات متحده امریکا صورت گرفته ، معلوم شده که %9 زنانی که کمتر از سی سال سن دارند ، از تیرگی زیر چشمان خود ناراضی اند.
چیزی که مسلم است هرقدر فرد خسته تر باشد ، میزان تیرگی زیر چشم افزایش می یابد و این امر به ویژه با کم خوابی ارتباط مستقیم دارد. این حلقه های تیره در بعضی نژادها و همچنین در برخی خانواده ها شیوع بیشتری دارند. تغییرات هورمونی دربعضی از خانم ها ( بویژه افزایش استروژن ) می تواند باعث بیشتر شدن این عارضه شود. افزایش استروژن و پروژسترون ممکن است با مصرف قرص های ضد حاملگی رخ دهد. همچنین است درمان های جایگزینی هورمونی ( بعد از یائسگی ) یا حاملگی و شیردهی . در عده ای از بیماران ، قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید نیز تیرگی زیر چشم را افزایش می دهد.
همان طور که اشاره کردیم یکی از علل این عارضه را در تجمع رنگدانه ملانین در پوست زیر چشم می دانند ولی اگر این تئوری درست باشد ، پس چرا میزان این تیرگی کم و زیاد می شود ؟ در پاسخ به این سوال برخی از صاحب نظران می گویند ادم یا خیزی ( تجمع مایع ) که در این ناحیه ایجاد می شود بر چگونگی انعکاس نور از رنگدانه های مذکور تاثیر می گذارد.
این حلقه های تیره در مبتلایان به آلرژی شایع ترند. علت این امر را در تجمع مایع ونیز مالیدن و خاراندن زیاد این ناحیه توسط خود بیمار می دانند.
به نظر می رسد که بافت زیر چشم دارای یک حالت ” اسفنجی ” است که مایع را به خود جذب می کند . براین اساس صبح ها یا بعد از مصرف غذای پرنمک این ” پف آلودگی ” بیشتر است و در نتیجه تیرگی نیز بیشتر خواهد بود. البته قدری از این پف آلودگی ناشی از تجمع چربی است که باید آن را از تجمع مایع تمیز داد.
با افزایش سن و نازک شدن پوست زیر چشم ممکن است شبکه مویرگی زیرپوست قابل رویت شده و در ایجاد تیرگی زیر چشم موثر باشد.
در این زمینه باید به فرورفتگی که در قسمت تحتانی حفره چشم قرار دارد نیز اشاره کرد که با افزایش سن و جابجا شدن چربی زیرچشم ، بیشتر می شود. با زیاد شدن این فرورفتگی ، تیرگی زیر چشم ها هم آشکارتر می شود.
راههای مختلفی برای درمان این عارضه مطرح شده که از آن جمله است : کرم های سفید کننده ، ترکیبات موضعی مانند فرمول ” کلیگمن ” ( هیدروکورتیزون ، ترتینوئیک اسید ، و هیدروکینون ) ، پیلینگ شیمیائی ، درم ابریژن ، عمل جراحی ، و اخیرا” لیزر.
برخی از پزشکان از ترکیب روش های درمانی استفاده کرده اند . مثلا پزشکی به نام ” اپشتین ” در فلوریدای امریکا از ترکیب عمل جراحی برای برداشتن چربی اضافی زیر پلک و پیلینگ عمیق ( توسط فنل ) استفاده کرده و نتایج خوبی نیز بدست آورده است. یکی از عیوب این روش آنست که تا شش ماه طول می کشد تا قرمزی زیر چشم برطرف شود . بعضی هم از لیزر دی اکسید کربن و لیزر ” الکساندرایت ” استفاده کرده اند. لیزر از یک سو افتادگی و سستی پوست این ناحیه را کاهش داده و از سوی دیگر به کم شدن رنگدانه ملانین کمک می کند.
بعضی از جراحان برای کاهش فرورفتگی زیر چشم ، دست به جراحی می زنند که عمل نسبتا” پیچیده ای است. به نظر می رسد که استفاده از ژل های پرکننده برای کم کردن حالت گودافتادگی زیر چشم راحت تر باشد. البته همان طور که در بحث ” ژل ها ” توضیح داده ایم ، تزریق ژل هرچند ماه یا هر سال باید تکرار شود.
در انتخاب روش درمانی آنچه اهمیت دارد این است که نباید یک حکم کلی برای همه بیماران صادر کرد بلکه روش درمان هر بیمار بستگی مستقیم به علت مشکل وی دارد . مثلا” اگر در کسی که شبکه مویرگی زیر پوست قابل رویت شده ، استفاده از پیلینگ با فنل ، وضعیت را بدتر می کند.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*