خانه | سبک زندگی | خانواده | حمام کردن نوزاد تازه متولد شده
حمام کردن نوزاد تازه متولد شده

حمام کردن نوزاد تازه متولد شده

اولین حمام نوزاد کمی دلهره آور به نظر می رسد ولی با کمی تمرین ، تجربه ای لذت بخش برای مادر و کودک خواهد بود. وان حمام را تا ارتفاع 5 الی 8 سانتی ( 2 الی 3 اینچی ) از آب پرکنید تا نوزاد براحتی در آب قرار بگیرد.

قبل از شروع کار ، لوازم زیر را تهیه کنید:

– وان یا لگن حمام : وان یا لگن را روی سطح محکمی قرار دهید.

– دو عدد حوله : یکی برای پوشاندن بدن کودک در حین شستن سر و دیگری برای خشک کردن او

– اسفنج یا یک تکه پارچه فلانل

– پنبه

– شامپو

– پوشک

– یکدست لباس تمیز

نکته: نوزادان تنها به دو یا سه بار حمام در هفته نیاز دارند. مراقبت باشید بعد از خوردن شیر یا زمانیکه کودک خسته یا گرسنه است ، او را حمام نکنید. در ضمن اوایل کار سعی کنید زمان حمام او کوتاه باشد.

– لباس کودک را درآورده و دور او حوله تمیزی بپیچید. او را روی یک دست خود به حالت گهواره ای قرار داده و با دست دیگرتان ، سر کودک را نگه دارید. تا وسط وان خم شوید و با دست یا یک تکه پارچه فلانل، پوست سر و موی او را خیس کرده و به آرامی شامپو کنید. در صورت تمایل می توانید پارچه را خیس کرده و با آن سر کودک را آبکشی کنید.

– حوله را از دور او برداشته ، با یک دست سر و گردن کودک و با دست دیگر ، پشت او را نگه داشته و او را درون وان، سر دهید. شما می توانید سر و گردن کودک را روی کف دست یا بازوی خود تکیه دهید.

– می توانید با یک تکه پارچه فلانل و یک قطره شامپو ، صورت و گردن و پشت گوش های کودک را تمیز کنید. لای انگشتان دست و پا و قسمت تناسلی او را نیز تمیز کنید. او را به سمت خود کشیده و پشت و باسن کودک را بشویید.

– در حالیکه سر، گردن، بازو و پشت کودک را نگه داشته اید ، او را از وان خارج کرده ، روی حوله ای قرار داده و بلافاصله بدنش را خشک کنید. برای چند دقیقه ای کودک را در آغوش بگیرید تا احساس امنیت و گرما کند.

مرجع: کتاب Babycare – Changing/Sleeping/Feeding/Bathing

مترجم: رها کریمی

هر روز می تونه لاولی باشه، لاولی با بیش از 35 سال سابقه حضور در عرصه تولید ملی

EBkala فروشگاه اینترنتی عرضه مستقیم محصولات بهداشتی بانوان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*