خانه | آرایش | خواص سنگها از نظر دانشمندان (فصل پنجم)
خواص سنگها از نظر دانشمندان (فصل پنجم)

خواص سنگها از نظر دانشمندان (فصل پنجم)

 كوارتز
quartz-ebkalaكوارتز در رنگ هاي مختلفي چون دودي، آبي، صورتي، قرمز و بي رنگ يافت مي شود. كوارتز دودي اشاره به رنگ آن است و در گونه رنگ هاي دودي روشن تا قهوه اي تيره و حتي سياه يافت مي شود كه اگر خيلي تيره باشد موريون خوانده مي شود بلورهاي كوارتز صورتي اغلب داراي تركها و ناخالصي ها بوده و كدر است. رنگ گوارتز صورتي ثابت نيست و ممكن است رفته رفته تغيير مي كند.
خواص و فوايد كوارتز دودي
كوارتز دودي سبب تقويت ماهيچه ها و عضلات بدن و رفع انقباض و گرفتگي آن ها مي شود و به رباط ها و زانوها نيرو مي بخشد هم چنين سنگي درد زاست كه دردهاي كمر و عضلات را تسكين مي دهد همراه داشتن كوارتز دودي براي كساني كه اندامي ضعيف دارند مناسب smoky_quartz-ebkalaاست چرا كه با انرژي مثبت فراواني كه انتقال مي دهد سبب تقويت قواي بدن آن ها مي شود.
استفاده از آن را براي كساني سفارش مي كنند كه دچار منفي بافي و افسردگي گرديده اند و نااميدند.
همراه داشتن كوارتز دودي، در طول روز براي افزايش اراده و قدرت تصميم گيري مناسب است و سپر محافظتي در برابر نيروهاي منفي و تشعشعات مي باشد.
خواص و فوايد كوارتز آبي
كوارتز آبي سنگ سبب تقويت سيستم ايمني بدن به ويژه در برابر اشعه هاي مضر مي گردد. لذا قرار دادن آن در كنار تلويزيون و كامپيوتر مناسب است.
Blue_quartz_crystal1-ebkalaاين سنگ بر چاكراي گلوبسيار تاثير گذار بوده و حنجره و ريه ها را تقويت مي كند. استفاده از آن براي دفع افسردگي و دلتنگي به ويژه براي كساني كه در غربت به سر مي برند، مفيد است.

 

خواص و فوايد كوارتز صورتي
كوارتز صورتي با انرژي فراواني كه از خود مي پراكند، براي تقويت قلب،‌ پاين آوردن فشار خون و تنظيم دستگاه گردش خون، باز شدن گرفتگي رگ ها و درمان بيماري هاي قلبي و سرطان خون مفيد است.
pink_quartz_crystal-ebkalaهم چنين از اين سنگ قرن ها براي درمان مشكلات نازايي و تقويت قوه باروري هر يك از جنسيت ها استفاده مي كرده اند اگر از بي خوابي و آشفتگي روحي در هنگام استراحت خود رنج مي بريد، بر روي زمين دراز بكشيد و كوارتز صورتي را در دست بگيريد و به راحتي استراحت كنيد.
هم چنين همراه داشتن اين سنگ، افسردگي و نگراني هاي دروني را از بين مي برد و فشارهاي روحي وارد شده را درمان مي كند. همراه داشتن آن را براي كساني سفارش مي كنند كه روحيه خشك، سرد و بي احساس دارند. چرا كه روحيه بخشش، محبت، دوست داشتن و عشق ورزي را در آن ها مي افزايد.
خواص و فوايد كوارتز شيري (شفاف)
quartz-shiriامروزه به طور وسيعي از كوارتز شيري و درمان استفاده مي كنند لذا به آن كوارتز شفابخش اعظم نيز مي گويند. كوارتز شيري در هر جاي بدن كه قرار گيرد، انرژي آن قسمت را فوق العاده افزايش مي دهد لذا براي رفع خستگي و ترميم و بازيابي قوا مناسب است.
كوارتز شيري سيستم عصبي بدن را تقويت مي كند و غدد و هورمون ها را فعال و تنظيم مي نمايد.
روميان نيز در گذشته براي كاهش تب، درد و ورم از آن استفاده مي كرده اند.
به طوري كه هنگام تب قطعه اي كوارتز را روي زبان بيمار مي گذاشته اند.
گذاشتن قطعه اي از كوارتز شيري را در محل كار و خانه سفارش مي كنند، زيرا علاوه بر دفع نيروهاي منفي از محيط سبب تعادل روح و تحرك و پر انرژي شدن بدن مي شود.

kahroba-ebkalaكهربا
كهربا در حقيقت صمغ فسيل و سخت شده نوعي درخت در دوره ائوسن يعني حدود 50 ميليون سال قبل است كه در بعضي از آن ها حتي گياهان و حشرات نيز ديده مي شود كهربا در اصل كاه ربا است به همين دليل اگر آن را بر دست يا پارچه بمالند تا گرم شود گياه و كاه خشك را مي ربايد.
كهربا به رنگ زرد مايل ب قهوه اي عسلي بوده و آن را طلاي شمال نيز مي نامند و جزو قديمي ترين جواهرات است.
كهربا به علت دارا بودن حباب هاي هوا و ترك ها يا شكاف هاي مويي (در نتيجه فشارهاي داخلي) شفافيت خود را از دست مي دهد كه براي خارج كردن حباب هاي هوا و مايعات از درون كهربا آن را در روغن شلغم مي جوشانند و به اين ترتيب بر مرغوبيت آن مي افزايند.
كهربا قابل احتراق بوده و پس از جلا دادن درخششي صمغ مانند دارد.
ذخائر بزرگي از كهربا در كف درياي بالتيك وجود دراد كه پس از طوفان هاي شديد پس از آن كه امواج، بستر دريا را متلاطم كردند در اب هاي كم عمق سواحل اين دريا، كهربا يافت مي شود و كهرباي دريائي از انواع ديگر كهرباها مقاوم و سخت تر است.
خرده هاي كوچك كهربا را به وسيله حرارت (140 تا 250 درجه) و فشار 3000 اتمسفر به نوعي كهرباي فشرده بدلي به اسم آمبرويد تبديل مي كنند كه بسيار شبيه كهرباي طبيعي است.
خواص و فوايد
كهربا سوخت و ساز بدن را افزايش مي دهد و براي درمان آلرژي ها و ناراحتي هاي پوستي بسيار فايده دارد. مالش كهربا بر روي نقاط دردناك نواحي پشت و مفاصل نقاطي كه ورم آن تازه و گرم است تاثير خوبي دارد كهربا بهترين علاج براي بند آوردن خون ريزي بوده و براي تقويت معده نيز مفيد است. كهربا داراي ارتعاشات مغناطيسي فراوان و قوي بوده و براي درمان بيماري هاي عصبي به ويژه ميگرن و تعادل بخش هاي مختلف مغز مفيد است.

lapis-ebkalaلاپيس- لازولي (لاجورد)
لاپيس- لازولي كه نام ديگر آن لاجورد است، نسبت به حرارت فشار محلول هاي گرم و اسيدها و محلول هاي قليايي بسيار حساس است وزياد قرار گرفتن آن در برابر خورشيد سبب تغيير رنگ آن مي شود.
اين سنگ داراي برق شيشه اي مانند بوده و در انواع مرغوب آن انتشار رنگ به صورت منظم ديده مي شود.
ناخالصي هاي پيريت و شيارها و خطوط طلايي رنگ در سنگ لاجورد كيفيت رنگ آن را بالا برده و باعث ارزش و جلوه بيشتر آن مي شود و دليل ديگري بر اصالت سنگ مورد استفاده است. لاپيس- لازولي به رنگ لاجوري و آبي سير بوده و اگر ناخالصي هاي آن زياد باشد مات جلوه گر مي شود و رنگ آن مايل به زرد و يا سبز مي گردد.
خواص و فوايد
گذاشتن اين سنگ بر روي چاكراي گلو براي گرفتگي سينه و گلو، تقويت تارهاي صوتي، درمان تيروئيد و بيماري هاي تنفسي نظير برونشيت بسيار مفيد است.
به همراه داشتن لاجورد صرع را دور مي كند و گذاشتن آن بر محل دردناك، براي تقويت سيستم عصبي و تسكين درد كاربرد موثري دارد.
هم چنين سنگي است كه به انسان آرامش مي دهد و براي درمان عصبانيت، استرس، هيجان و رفع بي خوابي تاثيرات خوبي دارد.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران