خانه | سلامت | رهایی از استرس با دو هفته طلایی!(هفته اول)
رهایی از استرس با دو هفته طلایی!(هفته اول)
کنترل استرس

رهایی از استرس با دو هفته طلایی!(هفته اول)

کنترل استرس به طور کامل امری غیر ممکن است، ولی می توان با ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی آنها را کاهش داد. ما به شما یک برنامه دو هفته ای برای کاهش و کنترل استرس های تان پیشنهاد می کنیم.

کنترل استرس با یک برنامه دوهفته ای

آیا مشکلات و مسائل مربوط به خانواده، مشکلات کاری، مسائل مالی و . . . استرس زیادی به شما وارد می کنند؟ آیا در اثر استرس جسم، ذهن و روح تان آزرده می شود؟ آیا آرامش درونی تان را از دست داده اید؟آیا درصدد آن هستید که راهی برای از بین بردن استرس های تان بیابید؟ کنترل استرس به طور کامل امری غیر ممکن است، ولی می توان با ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی آنها را کاهش داد. ما به شما یک برنامه دو هفته ای برای کاهش و کنترل استرس های تان پیشنهاد می کنیم.

برنامه هفته اول برای کنترل استرس

شنبه : تصویر اصلی را ببینید

وقتی که با موانع و مشکلات برخورد می کنید، از خودتان بپرسید که چقدر این موقعیت پیش آمده استرس زاست؟ آیا این مشکل بیشتر از سه ماه طول می کشد؟ یا اینکه بیشتر از سه سال؟ مشکلات و مسائلی که طی مدت طولانی تر برطرف می شوند و مشکلاتی که ممکن است به شما ضربه های سنگین تری وارد کنند، روی کاغذ بنویسید.

دقیقاً مشخص کنید که طرز فکرتان نسبت به آن مسأله چیست و چگونه می توانید موقعیت را تغییر دهید. این کار به شما کمک می کند برخوردی بهتر با آن مشکل داشته باشید. تمام قدم هایی که باید بردارید طبقه بندی و یک برنامه واقعی برای برطرف کردن آن مشکل طرح ریزی کنید.

یکشنبه : به دنبال حمایت دیگران باشید

فهرستی از تمام کسانی که می توانند شما را هم از نظر کلامی و هم از نظر عملی کمک کنند، تهیه کنید. درمورد مسائل عاطفی، مالی و کاری نیاز به کمک و حمایت دیگران دارید. همین که بدانید کسانی هستید که در مواقع رویارویی با مشکلات شما را حمایت و پشتیبانی می کنند، مقدار زیادی استرس های تان کاهش می یابد و احساس آرامش و راحتی بیشتری می کنید.

دوشنبه: یک گیاه یا گل بکارید

مهم نیست در یک جعبه کوچک پشت پنجره و اتاق تان گیاهی می کارید یا در باغچه و حیاط خانه، مهم تأثیر مثبت این کار روی شماست تا با همین کار کوچک بیشتر احساس خوشبختی کنید. طی تحقیقاتی که اخیراً روی گروهی از بیماران قلبی به عمل آمده این بیماران بعد از جلسات و کلاس های گل و گیاه کاری به طور ناگهانی با کاهش ضربان قلب و بهبود حال عمومی شان مواجه می شدند.

اگر خود را در باغچه خانه تان سرگرم کنید و یا اینکه مشغول کاشتن گیاه و گلی در گلدان باشید، توجه تان به عوامل استرس زا کاهش می یابد و آرامش بیشتری به دست می آورید.

سه شنبه : چای بنوشید

نوشیدن مداوم چای سیاه، باعث کاهش هورمون های استرس و افزایش احساس راحتی بیشتر در بدن می شود. فقط به یاد داشته باشید که چای و قهوه را شب ها قبل از خواب ننوشید تا باعث بر هم خوردن خواب شبانه شما نشود.

چهارشنبه : خودتان را ماساژ دهید

ماساژهای کوتاه در سالن های ورزشی، محل کار، داخل حمام و . . . واقعاً تأثیر شگفت انگیزی در کاهش استرس های انباشته شده در شما دارند یک ماساژ پانزده دقیقه ای می تواند اعصاب را آرام کند؛ پس هر چند روز یکبار این کار را انجام دهید. دست چپ تان را جلوی خود بگیرید. انگشتان دست چسبنده به هم باشند و کف دست رو به بالا با استفاده از انگشت شست دست راست نقطه فرو رفته بین انگشت شست دست چپ و سایر انگشت ها را با حرکت چرخشی ماساژ دهید و به آرامی تا عدد ۱۵ بشمارید. این کار را با دست راست، پای راست و پای چپ تان نیز انجام دهید.

پنج شنبه : بازی کنید

برخی معماهای به روز و جدید را حل کنید، کمی سودوکو حل کنید و . . . این نوع سرگرمی ها تأثیر زیادی در کاهش استرس و بهبود روحیه و خلق وخو دارند. براساس پژوهش های به عمل آمده با بازی کردن، نگرانی ها کاهش می یابند و سیستم عصبی نیز آرام تر می شود. یک بازی را پیدا کنید که بیشتر از سایر بازی ها شما را جذب می کند.

جمعه : قدردان باشید

روی چیزهایی که باید به خاطر آنها ممنون و سپاسگزار باشید، تمرکز کنید وقتی که اجازه می دهید چیزهای خوب در مرکز فکر و اندیشه شما باشند، موارد استرس زا و نگران کننده کم کم به حاشیه می روند. ۳ تا ۵ مورد از چیزهایی خوبی را که دارید و به خاطر آنها شاکر و سپاسگزارید، روی کاغذ بنویسید، مثلا: همسرتان امروز برای شما چای ریخته است، یکی از نزدیکان تان به شما تلفن زده و جویای احوال تان شده است،

حال خوب و خوشی دارید و . . . اگر توجه کنید موارد بسیاری پیدا می کنید که خوب و خوشایند هستند، ولی شما از آنها غافلید. اگر به خاطر نعمت های خدا شاکر و به خاطر محبت دیگران قدردان باشید، این کار به زودی به یک حالت طبیعی ذهنی در شما مبدل می شود…

باید بدانید که حتی جویدن یک آدامس صورتی نیز تأثیر موقتی در ایجاد آرامش دارد. رنگ صورتی فشارخون را کاهش می دهد؛ پس کمی به روز خود و به زندگی خود صورتی اضافه کنید.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران