خانه | اخبار برندها | روز کارمند مبارک
روز کارمند مبارک

روز کارمند مبارک

شهریور ماه ششم سال است که از صد و پنجاه و ششمین روز شروع و تا صد و هشتاد و ششمین روز ادامه دارد. برج فلکی این ماه سنبله است که نماد آن دوشیزه نامیده می‌شود. درگاه شمار رسمی ایران این ماه را، از نام ماه ششم گاه‌شمار اوستایی خشَتَره وییریه (نام یکی از امشاپسندان که از صفاتپاک اهورامزدا است) گرفته شده است. مناسبت‌های جهانی به منظور خاصی بوجود آمده‌اند؛ اما همه آنها هدف مشترک دور هم جمع شدن و جشن گرفتن را دنبال می‌کنند. در ادامه این مطلب مناسبت‎های شهریور را می‌بینیم که آخرین ماه تابستان ۱۳۹۵ است.

روز کارمند

کارمند کسی است که به ازای انجام کار فکری در دستگاه اداری حقوق دریافت می‌کند و در دو بخش کارمندان دولتی و خصوصی تقسیم می‎شوند. منشا پیداش کارمندان دولتی را باید در دربارها جستجو کرد که پادشاهان افرادی خاص را که دارای مهارت‌های لازم بودند بطور درازمدت -در قالب مزد زمانی- استخدام کردند، و آنان را به نظام ارزشی خود وفادار ساختند.

اما در خصوص کارمندان خصوصی، پس از انقلاب صنعتی بنگاهای تولیدی به افرادی که به شکل پیوسته در خدمتشان باشند نیازمند شدند و چنین کسانی را استخدام کردند. رفته رفته با تقویت این نیاز، ملاک‎ها و معیارهای پذیرش سخت‌تر شد. تا اینکه موسسات آموزشی به مرکزی برای آموزش دانش‎های لازم به منظور ورود به مشاغل تبدیل شدند؛ تا جایی که پیش‌تر افرادی که در پی شغل کارمندی بودند به این موسسات رجوع می‌کردند و پس از تحصیل و بدست آوردن مدارک لازم، به مار مشغول می‌شدند.

با گسترش جامعه صنعتی، شمار کارمندان نسبت به کارگران به سرعت افزایش یافت تا جایی که کارمندان به اهمیت اجتماعی سیاسی و اقتصادی قابل توجهی رسیدند و علاوه بر دریافت حقوق مناسب به پست‎های اجرایی متناسب دست یافتند.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران