خانه | دسته‌بندی نشده | روشن کننده های پوست (قسمت اول)
روشن کننده های پوست (قسمت اول)

روشن کننده های پوست (قسمت اول)

رنگ پوست فرد به چند عوامل مهم بستگی دارد

-ضخامت لایه اپیدرم و درم که بسته به لایه های پوست باعث ایجاد رنگ سفید تا زرد می شود.

-میزان عروق خونی و نزدیک بودن این عروق به سطح پوست یا عمیق بودن شبکه مویرگی : وجود خون پر اکسیژن در این شبکه باعث ایجاد رنگ قرمز اکسی هموگلوبین ( و وجود خون حامل دی اکسید کربن ، باعث ایجاد رنگ آبی بنفش ) هموگلوبین احیا شده در پوست می شود . وجود مقادیر بالای هموگلوبین احیا شده در خون افرادی که دچار خفگی شده اند باعث کبودی پوست آنها می شود .

-پیگمانتها : که شامل کاروتن و ملانین می باشد.

کاروتن : رنگ زرد به پوست می بخشد و از نظر ساختمانی شباهت زیادی به ویتامین A دارد .مقدار کاروتن در پوست خانم ها از آقایان بیشتر است . کاروتن در درم و لایه شاخی وجود دارد .

ملانین : رنگدانه ای به رنگ قهو ه ای – سیاه می باشد و مسئول رنگ پوست، مو و چشم انسان می باشد. این ماده به عنوان یک فیلترمتراکم پوست را در برابر اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش نورآفتاب محافظت کرده و از آفتاب سوختگی و صدمات مزمن آن مثل سرطان پوست جلوگیری می نماید. ملانین در لایه زایای اپیدرم و توسط سلول های ستاره ای شکل به نام ملانوسیت ها با یک پروتئین اتصال پیدا کرده و ملانوزوم را تشکیل می دهنددر اصل ملانوزوم محل نگهداری ملانین است.

ملانوزوم ها از ملانوسیت ها به سلول های کراتینوسیت اطراف منتقل شده و همراه این سلول ها به سمت لایه های بالای اپیدرم مهاجرت می نماید.

تولید ملانین تحت تاثیر هورمون ها و تابش نور خورشید است . تعداد ملانوسیت ها در تمام انسان ها یکسان است ولی فعالیت این سلول ها و تولید ملانوزوم ها در افراد سیاه پوست بیشتر بوده و ملانوزوم ها نیز سایز بزرگتری دارند . از نظر محل قرار گیری ملانوزوم ها نیز در افراد سیاه پوست و سفید پوست تفاوتهایی وجود دارد.

ملانین در ملانوسیت ها از اسید آمینه تیروزین ساخته می شود. تیروزین توسط آنزیم تیروزیناز و طی مراحلی به ملانین تبدیل می شود.

علل تیرگی پوست

رنگ پوست انسان های مختلف از سیاه تا سفید متغیر است. رنگ پوست به عوامل مختلفی وابسته است که ژن در این میان مهم ترین نقش را بازی می کند. افراد در مناطق آفتابی و استوایی رنگ پوست تیره تری دارند. ولی بسیاری از زنان و مردان جوان از داشتن پوست تیره خشنود نیستند. پوست روشن و شفاف آرزوی بسیاری از افراد است و گیاهان می توانند با روشِ مطمئنی در این مورد مفید واقع شوند.

رنگ طبیعی پوست به سه عامل هموگلوبین، کاروتنوئید و پیگمان ملانین بستگی دارد.

ملانین  MELANIN ماده ای است که توسط سلول هایی به نام ملانوسیت MELANOCYTES در پوست تولید میشود .

عامل اصلی تعیین کننده ی رنگ پوست ملانین است و اختلافات نژادی و جغرافیایی در رنگ پوست، مربوط به این رنگدانه است. سیاه پوستان دارای ملانین بیشتری نسبت به سفید پوستان هستند.

 

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران