خانه | سلامت | روشن کننده های پوست (قسمت دوم)
روشن کننده های پوست (قسمت دوم)

روشن کننده های پوست (قسمت دوم)

تغییرات رنگ پوست در افراد به دو صورت است:
۱- رنگ پوست ذاتی که عبارتست از میزانی از پیگمانتاسیون ملانین که به صورت ژنتیکی تعیین شده و در غیاب هرگونه تماس با نور خورشید یا تاثیرات دیگر وجود دارد.
۲- رنگ پوست اکتسابی که به علت تماس با نور آفتاب یا هورمونال همانند حاملگی به وجود می آید. در بعضی بیماری ها نیز مثل ملاسما لک صورت و آدیسون در اثر هر دو عامل، یعنی تداخل بین عوامل هورمونال و نور آفتاب به وجود می آید.
سلول های حاوی رنگدانه های پوست در نقاط مختلف بدن تراکم متفاوتی دارند، ولی بیشتر در صورت و ناحیه ژنیتال قسمت تناسلی دیده شده و تعداد آنها در نقاط در معرض نور دو برابر نقاط پوشیده شده است.
عمل اصلی ملانین در انسان حفاظت از لایه های تحتانی پوست علیه نور خورشید و جذب سلول های تخریب شده است.
از طرف دیگر پُر رنگی یا سیاه بودن پوست ممکن است در مواردی مفید نباشد. مثاً سیاه پوستان ۳۰ درصد بیشتر از سفید پوستان، گرما از آفتاب دریافت کرده و این گرما با تعریق بیشتر خنثی می شود، در حالی که در آب و هوای سرد، پوست های روشن گرمای کمتری از طریق تابش از دست می دهند.
عیب دیگر پیگمانتاسیون یا پُر رنگی پوست ممانعت از ساخت ویتامین D در بدن است. به طوری که در نواحی فقیرنشین، اطفال سیاه پوست بیشتر از سفید ها مستعد به راشی تیسم یا کمبود ویتامین D هستند، البته با توجه به این واقعیت که در سیاه پوستان مقاومت بیشتری نسبت به مالاریا، بیماری های پارازیتی و بیماری های عفونی، علی رغم اشعه آفتاب شدید و سوء تغذیه وجود دارد، به نظر می رسد تیرگی پوست یک پدیده ی ثانوی در ازدیاد ذاتی ایمنی طبیعی در آنها ست.
فاکتورهای ژنتیکی، نقش اولیه و اصلی را در تعیین درجه رنگ طبیعی پوست و پاسخ به اشعه آفتاب بازی می کنند. اختلافات نژادی بیشتر در شکل رنگدانه ای پوست است.
تغییرات رنگ پوست
تغییرات رنگ پوست به دو صورت است:
– پر رنگی یا لک تیره صورت
– کم رنگی یا سفید شدن صورت
در لک های تیره پوست افزایش در پیگمان ملانین یا افزایش سلول های رنگدانه ساز دیده می شود. عوامل مختلفی می توانند روی میزان و کیفیت رنگدانه ها و سلول های رنگدانه ساز تاثیر گذاشته و باعث تغییر رنگ پوست و ایجاد لک های تیره صورت شوند که عبارتند از: بیماری ها و اختالات ارثی و ژنتیکی، بیماری های سوخت و ساز سلولی، بیماری های هورمونی، بیماری های التهابی، عفونت های موضعی پوست، عوامل شیمیایی، داروها، علل تغذیه ای شامل کمبود ویتامین ها و سوء تغذیه و بالاخره بدخیمی های پوستی. ما برای سالم ماندن به نور خورشید احتیاج داریم. نور خورشید به بدن ما کمک می کند تا ویتامین D بسازد. اما بعضی ازاشعه های خورشید مانند اشعه ماوراء بنفش برای بدن زیان دارد. این اشعه پوست را می سوزاند و می تواند سرطان پوست نیز به وجود بیاورد. پوست ما برای دفاع در برابر اشعه ماوراء بنفش، دانه های قهوه ای رنگی به نام ” ملانین” می سازد.
همگی ما ملانین داریم، اما برخی افراد بیشتر از بقیه دارند. کشورهای گرمسیر نزدیک استوا در مقایسه با کشورهای دورتر ازاستوا ، گرما و نور خورشید بیشتری دریافت می کنند. مردمی که در مناطق گرمسیر زندگی می کنند به طور طبیعی در برابر نور خورشید محافظت می شوند. زیرا پوست آنها ملانین بیشتری دارد. به همین دلیل پوست یک هندی یا کنیایی تیره تر از پوست یک آلمانی یا سوئدی است.
اگر یک فرد روشن پوست در برابر آفتاب قرار گیرد ، پوستش فورًا شروع به تولید ملانین بیشتر می کند و در نتیجه در اصطلاح سوخته یا برنزه می شود.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران