خانه | سلامت | ساختار پا
ساختار پا

ساختار پا

پا ساختار پیچیده ای از 26 استخوان و 33 مفصل لایه لایه با یک شبکه در هم پیچیده از 126 عدد عضله، لیگامان و اعصاب است. هر فرد به طور توسط روزی چهار ساعت روی پا خود می ایستد و در روز بین 8000 تا 10.000 قدم برمی دارد.

پاها نسبت به بقیه بدن بسیار کوچک هستند، و در هر مرحله نیروی فوق العاده ای بر روی آنها وارد می شود که حدود 50 درصد بیشتر از وزن بدن شخص است. در طول یک روز به طور متوسط نیروی ترکیبی معادل چندین تن بر پا وارد می شود.

عاوه بر حمایت از وزن پا به عنوان یک اهرم برای حرکت فرد به جلو عمل می کند و موجب تعادل و تنظیم بدن در سطوح ناهموار می گردد. پس، تعجب آور نیست که حدود 75 % از افراد در طول زندگی خود درد پا را تجربه می کنند. با توجه به مطالعه اخیر، پا درد مزمن و شدید برای یک نفر از هفت نفر از زنان از کار افتاده تجربه می شود.

ایستادن افراد به مدت طولانی و همچنین ورزش سنگین باعث ایجاد احساس خستگی و درد در پاها می شود.

1. گیاه کوله خاسRascus aculeatus

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره این گیاه سبب تحریک گیرنده های آلفا آدرنرژیک در ماهیچه های صاف دیواره رگها می گردد و موجب تقویت عروق سیاه رگی می شود.

دو ترکیب مهم موجود در این گیاه به نام راسکوژنین و نئوراسکوژنین باعث بهبود جریان خون سیاهرگی در پاها می شود و موجب کاهش تورم و ایجاد حس سبکی در پاها می شود.

2. گیاه قدح مریم Asiatic centella

این گیاه موجب تقویت عروق آسیب دیده از طریق بازسازی بافت هم بند و کاهش شکنندگی عروق می شود. این گیاه همچنین سلول سازی در پوست را افزایش داده و موجب بهبود جراحت و التیام می شود. همچنین این گیاه خون رسانی محیطی در عروق را افزایش می دهد و به بهبود جریان خون در پاها کمک می کند.

3. عصاره پوست لیمو Citrus medica limonum

مهم ترین ترکیب عصاره پوست لیمو ، نارنژین و هسپریدین می باشد. این دو ترکیب از مهمترین و شناخته شده ترین فلاوونوئیدها می باشند.

فلاوونوئیدها جزیی از گروه گسترده ترکیبات بیولوژیکی می باشند که مهم ترین خاصیت آنها قابلیت آنتی اکسیدانی می باشد. سلول ها و بافت های بدن به طور مستمر در معرض رادیکال های آزاد قرار دارند. رادیکال های آزاد می توانند عوامل التهاب را جذب کرده و منجر به التهاب عمومی و نابودی بافت شوند.

نارنژین و هسپریدین موجود در عصاره پوست لیمو باعث رفع التهاب و تورم ایجاد شده در پاها می شوند و به آنها احساس آرامش و طراوت می دهند.

4. گیاه علف طلاییsolidago virgaurea

از گذشته دور از این گیاه برای درمان زخم و جراحت و همچنین بهبود جریان خون در رگ ها استفاده می شده .این گیاه دارای ترکیب روتین می باشد.

روتین یکی از مهم ترین ترکیبات گروه فلاوونوئیدها می باشد و باعث جلوگیری از لخته شدن خون در رگ ها می شود. هم چنین این ترکیب ضد التهاب و ضد آلرژی بوده و تورم ناشی از آسیب وارد شده به عروق به خصوص در بیماری واریس را بهبود می دهد.

ژلهای  طراوت دهنده پا  هم چنین دارای گلیسیرین نیز می باشد که ترکیبی مرطوب کننده و نرم کننده پوست می باشد.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران