خانه | مادر و کودک | شیر در اولین سال زندگی کودک شما – مراقبت از کودک-2
شیر در اولین سال زندگی کودک شما – مراقبت از کودک-2

شیر در اولین سال زندگی کودک شما – مراقبت از کودک-2

نیازهای کودک شما

حتی بعد از اینکه کودکتان به غذا خوردن بیافتد ، شیر در اولین سال زندگی کودک شما جزو نیازهای اولیه ی او محسوب می شود ،. شیر مادر با مزیت های بسیار آن ، بهترین منبع تغذیه برای کودک شما می باشد ولی اگر نمی توانید شیر خودتان را بدهید ، شیرخشک تمام مواد غذایی لازم برای کودکتان را فراهم می کند.

شیر مادر بهترین است

تحقیقات بسیاری در خصوص شیر مادر صورت گرفته و روشن شده است که شیرمادر در ابتدای کار، بهترین منبع تغذیه برای کودکتان می باشد که از بسیاری از جوانب ، رشد و سلامتی او را تامین می کند.

ترکیبات شیر مادر طبق نیاز کودکتان دائماً در حال تغییر است.

تحقیقات نشان داده کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ، کمتر در معرض بیماری هایی مثل اسهال و استفراغ ، عفونت های تنفسی ، ذات الریه ، برونشیت و عفونت های کلیه و خون قرار می گیرند و همچنین کمتر دچار یبوست و ناراحتی های معده می شوند.

شروعی عالی با شیر مادر

تغذیه ی کودکتان با شیر مادر به او این امکان را میدهد تا بهترین شروع غذایی را داشته باشد و برای شما نیز پرمنفعت خواهد بود. چربی که در شیر مادر وجود دارد در مقایسه با شیر گاو ، قابلیت هضم بیشتری برای کودک داشته و ویتامین های موجود در چربی محلول در آن در روده بهتر جذب شده و وارد خون می شود. این امری اساسی است ، چراکه چربی های سالم شامل اسیدهای چرب ضروری برای رشد سالم و مطلوب بخصوص رشد مغز بسیار حائز اهمیت می باشد. بعلاوه شیرمادر بدلیل هورمون های خاصی که دارد ، رشد کودک را تسریع می کند.

در ضمن ریسک ابتلا به بیماری هایی همچون دیابت ، آلرژی ، آسم و اگزما نیز در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ، پایین می آید. از همه مهمتر اینکه ریسک ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزادان نیز با استفاده از شیر مادر، کاهش می یابد. تحقیقات نشان داده که از هر 87 مرگ در اثر سندروم SID ، تنها سه نوزاد از شیر مادر تغذیه کرده اند. علاوه بر این شیر مادر از لحاظ احساسی نیز منفعت آور است چراکه نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، از ارتباط عاطفی نزدیکی با مادران خود برخوردار بوده و ارتباط لمسی ( پوست به پوست )، این پیوند را تقویت می کند.

شیردهی آسان

در حین شیردهی ، زمانی را برای گرفتن بادگلوی کودکتان بگذارید تا هم استراحتی کرده باشید و هم از دلمه شدن شیر جلوگیری کنید.

شیردهی با شیشه شیر

چه کودک شما از شیر مادر تغذیه کند و یا چه از شیر خشک ، شیردهی با شیشه شیر به پدران نیز این امکان را می دهد تا سهمی در تغذیه ی کودک داشته باشند.

شیردهی موفقیت آمیز

بعضی از مادران خیلی سریع و آسان با فرایند شیردهی خود را تطبیق می دهند، برای بعضی ها این فرایند طولانی تر است ولی زمانیکه روی غلطک بیافتند، این کار لذت بخش، راحت و آسان خواهد شد. بعلاوه خیالتان راحت است که کودکتان بخوبی رشد خواهد کرد. در این فصل شما با رهنمودهایی در خصوص نیازهای کودک و راه حل هایی در مورد نگرانی های مشترک، آشنا خواهید شد.

بررسی ها نشان می دهد مادرانی که بنا به درخواست کودک شیر می دهند، احتمالاٌ بیشتر شیر خواهند داشت. بعلاوه شیردهی به موقع از ایجاد مشکل در تولید شیر جلوگیری کرده و امنیت احساسی را ترغیب می کند، چراکه شما نیازهای کودکتان را زمانیکه به شما نیاز دارد، برآورده می کنید.

زمانیکه شما شیر می دهید، بسیار مهم است که مواظب خودتان باشید. یک رژیم غذایی متعادل و مغذی تضمین می کند که کودک شما مواد غذایی لازم را از شیرتان دریافت کرده و شما نیز از سلامت ، آرامش و انرژی کامل برخوردار خواهید بود. سبوس، میوه و سبزیجات تازه، گوشت بدون چربی ، ماهی و خوارکی های سالم را در برنامه غذاییتان بگنجانید. نگه داشتن ثابت قند خونتان با مواد غذایی سالم و معین ، نه تنها باعث تولید شیر شده بلکه انرژی و خلق و خوی شما را نیز تامین می کند.

شیر دهی با شیر خشک

برای مادرانی که نمی توانند شیر بدهند ، شیرخشک تمام مواد غذایی مورد نیاز کودک را تامین می کند.  شیرخشک حاوی ترکیباتی از آب ، کربوهیدرات ، پروتئین ، چربی ، ویتامین ها و مواد معدنی است که نیازهای کودکتان را به مایعات و غذای جامد برآورده می کند. شیردهی با شیرخشک به شما این امکان را می دهد که مقدار شیر مصرفی کودکتان را اندازه گیری کنید و از آنجائیکه شیر خشک دیرتر از شیر مادر هضم می شود، کودک شما طولانی تر می خوابد. ما در اینجا هر آنچه که شما نیاز به دانستن درباره شیر خشک دارید، به شما بازگو می کنیم.

منبع: سایت لاولی – ترجمه کتاب  BABYCARE  – Everything you need to know

مترجم : رها کریمی

جهت دریافت مقالات بیشتر در زمینه مراقب از کودک به لینک  زیر مراجعه کنید:

   مراقبت از کودک

   مراقبت از کودک (3)

هر روز می تونه لاولی باشه، خانواده سالم با لاولی 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*