خانه | سلامت | علل ایجاد آ کنه
علل ایجاد آ کنه

علل ایجاد آ کنه

جوش آ کنه یک اختال مزمن واحد پیلوسباسه Pilocebaceous unit  پوست بوده و تقریباً تمامی افراد در طول عمر خود به درجات متفاوتی دچار آن می شوند بیش از 80 %موارد در دوران بلوغ،  یک دستگاه یا واحد پیلوسباسه متشکل از فولیکول مو و یک یا چند عدد غده سباسه است. به آن دسته از واحدهای پیلوسباسه که غده سباسه بزرگ و تکامل یافته بوده و فولیکول مو حاوی یک موی کرکی و ظریف و تکامل نیافته است، Sebaceous follicles گفته شده و این پیلوسباسه است که بیشتر دچار آ کنه می شود. فولیکول های سباسه بیشترین تراکم را در پوست صورت، قسمت فوقانی سینه و پشت شانه ها دارند علت شیوع بیشتر آ کنه در این نواحی ها عامل در ایجاد آ کنه دخیل می باشد:

1- افزایش تولید سبوم

2- sebum افزایش شاخی شدن مجرای پیلوسباسه

3- تکثیر میکروب Propionibacterium

4- Acnes ( التهاب در شروع بلوغ، تولید آندروژن ها بطور ناگهانی افزایش یافته که موجب رشد غدد سباسه و تولید و ترشح زیاد سبوم می شود.

از طرفی اپیتلیوم مفروش کننده کانال های فولیکولر و مجاری غدد سباسه دچار هیپرپرولیفراسیون شده در نتیجه روند شاخی شدن دچار اختال می شود که در نهایت این موضوع، افزایش سلول های کراتینی و چسبندگی آنها به یکدیگر و بالاخره تجمع و باقی ماندن آنها به همراه سبوم در فولیکول و انسداد کانال شده و بدین ترتیب میکروکومدون به عنوان اولین یافته پاتولوزیک تشکیل می شود. باکتری P. Acnes بطور طبیعی در مجاری فولیکولر وجود دارد و میکروکومدون محیط مناسبی برای تکثیر این باکتری است. P. Acnes به وسیله آنزیم لیپاز، تری گلیسرید موجود در سبوم را به اسیدهای چرب آزاد و گلیسرول تجزیه کرده و گلیسرول را به عنوان یک ماده غذایی مورد نیاز خود به مصرف می رساند. دلایل زیادی برای آ کنه و جوش در بزرگسالان وجود دارد.ولی هیچ کس علت دقیق جوش های خود را نمی داند، زیرا گوناگونی دلایل باعث چنین آ کنه ها یی می شود که به یکدیگر وابسته و متصل اند.

پوست چرب

یکی از دلایل اصلی جوش صورت، پوست چرب است. زیرا پوست به طور طبیعی یک ماده روغنی ترشح می کند که مانع رسیدن هوا به منافذ پوست می شوند و هم چنین باعث می شوند سلول های مرده، در زیر پوست باقی بمانند و مسدود شوند. در چنین حالتی ، میکروب ها به راحتی رشد می کنند و به تورم و یا ضایعات پوستی تبدیل می شوند.

ارث

ویژگی های ژن افراد نیز بسیار تاثیر گذار است.اگر یک فرد مشکل آ کنه در خانواده خود دارد، احتمال مبتلا شدن به آن بسیار است.

رژیم غذایی

هم چنین رژیم غذایی در این موارد، جایگاه ویژه ای دارد. باید رژیم غذایی خود را منظم کرده و از خوردن زیاده از حد برخی مواد غذایی مانند: شکلات، شکر و… پرهیز کنید. زیرا این مواد ممکن است باعث افزایش جوش و آ کنه شوند.

پاک کننده ها

اگر عادت استفاده از پاک کننده های صورت را دارید، سعی کنید محصولی را انتخاب کنید که دارای موادی باشد که کم تر به پوستتان آسیب برساند. زیرا برخی از این مواد که در این محصولات استفاده شده اند، سبب بوجود آوردن جوش می شوند.

کنترل هورمون ها

بسیاری از قرص های بارداری ، سبب بوجود آوردن جوش و آ کنه می شوند. زیرا اینگونه قرص ها باعث تغییر و به هم ریختن هورمون ها می شوند. سعی کنید با پزشک خود مشورت کنید تا قرصی را به شما پیشنهاد دهد ، که کمتر باعث این تغییرات هورمونی شود. مهمترین هورمون موثر برآ کنه، هورمونهای آندروژنیک خصوصاً تستوسترون آزاد و DHEAS  هستند که موجب بزرگ شدن غدد سباسه و افزایش ترشح آنها می شوند. استروژن باعث کاهش اندازه و فعالیت غدد سباسه می شود، ولی برعکس، پروژسترون باعث تشدید آ کنه می شود. تیروکسین نیز باعث افزایش فعالیت غدد سباسه شده و آن دسته از بیماران مبتلا به آ کنه دچار هیپوتیروئیدی می شوند، آ کنه شان بهبود می یابد.

عرق

این اصطکاک و یا مالش بین پوست بدن شما و لباس ها و پارچه ها باعث ریزش عرق می شود. که یک زمینه ایده ال برای پرورش باکتری است و همین عامل موجب بروز جوش در این محل میشود پس سعی کنید همیشه از این امر جلوگیری کنید.

آلودگی

ممکن است در محلی که کار می کنید، تماس زیادی با مواد شیمیایی داشته باشید. برخی محیط های کاری این چنین هستند و باعث بوجود آمدن جوش و آ کنه می شوند.

تحریک فیزیکی

فشار، تحریک و ماساژ مکرر و مداوم پوست می توانند موجب بروز و یا تشدید آ کنه شوند. Acne Mechanica

داروها

مصرف کورتیکوتروپین و استروئید موضعی ممکن است موجب فولیکولیت شود که به آن Acne Steroid گفته شده و برخلاف آ کنه معمولی ، ضایعات معمولاً همگی دریک مرحله بوده پاپول های قرمز و پوسچول های کوچک و بیشتر سینه، پشت و شانه ها را گرفتار می کند.

مواد شیمیایی و صنعتی

تماس طولانی مدت با هیدروکربن های هالوژن دار، روغن و دتر جنتهای صنعتی می تواند موجب بروز یا تشدید آ کنه شود.

مواد آرایشی و بهداشتی

کلیه مواد آرایشی و بهداشتی چرب و روغن دار می توانند موجب تشدید آ کنه شوند.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران