خانه | دسته‌بندی نشده | علل ایجاد ترک پوست
علل ایجاد ترک پوست

علل ایجاد ترک پوست

استریا یا ترک پوستی ضایعات پوستی هستند که به دلیل نازک شدن لایه درم و اپیدرم پوست به شکل بریدگی اغلب در نواحی تحت فشار مثل ران، باسن، شکم و سینه ها ایجاد می شود. ترک های پوستی هنگام بلوغ،اغلب روی ران ها، باسن و سینه ها ایجاد می شوند .ولی در دوران حاملگی این ترک ها بیشتر در نواحی شکم و سینه ها بروز می کنند. ترک های پوستی در آقایان نیز ایجاد می شوند ولی در خانم ها بسیار شایع تر است.

از نظر علت ایجاد استریا یا ترک های پوستی عوامل مختلفی مطرح شده است. مهمترین عامل کشیدگی پوست به طور ناگهانی است که مثاً در بارداری و بلوغ شاهد آن هستیم ولی کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترک های پوستی است و عوامل درونی نیز در بروز آن ها موثر می باشند.

از جمله این عوامل تغییرات هورمونی است که سبب عدم تعادل در فیبروبلاست ها )سلول های تولید کننده الاستین وکلاژن( می شود که این امر منجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین می گردد.در نتیجه فیبرهای کلاژن دچار پارگی شده و پوست حالت ترک خوردگی پیدا می کند. بیماری های زمینه ای و مصرف داروهای مختلف مخصوصاً داروهای کورتونی نیز می تواند در پیدایش این ضایعات موثر باشد استفاده طولانی از کورتون های موضعی قوی نیز می تواند باعث ایجاد استریا یا ترک های پوستی شود. به همین دلیل توصیه می شود که کورتون های موضعی فقط زیر نظر پزشک مصرف شود تا عوارض آن در بیمار ظاهر نشود.

وراثت نیز در پیدایش استریا نقش دارد. استریا در نژاد قفقازی بیش از سایر نژادها دیده می شود. از نظرظاهری این ترک ها در ابتدا قرمز تا بنفش رنگ هستند ولی با گذشت زمان به تدریج سفید رنگ می شوند.

ترک های پوستی اغلب در هنگام بلوغ، بارداری و تغییرات وزنی شدید ایجاد می شوند. حدود 30 % افراد هنگام بلوغ و حدود %77 خانم ها هنگام بارداری مبتا به استریا یا ترک های پوستی می شوند.در مورد بارداری، سن اولین بارداری در بروز ترک های بسیار مهم است.به طوری که اغلب بانوانی که در سنین 16 تا 20 سالگی باردار شده اند دچار ترک های پوستی می شوند، در حالی که احتمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آنها پس از 35 سالگی است بسیار کمتر است.

این ترک ها، معمولاً بعد از ماه چهارم بارداری ایجاد می شوند. ترک ها حتی ممکن است پس از زایمان نیز ایجاد شوند. در بعضی از افراد اولین بارداری بدون ایجاد تر ک های پوستی طی می شود ولی در بارداری های بعدی بیمار دچار می شود.

در صورتی که ترک های پوستی درمان نشوند، رنگ آنها به رنگ سفید تغییر می کند. امکان بهبود خود به خود ترک های بدون درمان بسیار کم است. نکته مهمی که در درمان استریا وجود دارد این است که در مراحل اولیه که ترک ها رنگ قرمز مایل به بنفش دارند نتایج درمانی بسیار موثرتر است. نکته دیگر اینکه هدف از درمان استریا بهبود قابل توجه آن است، زیرا درمان کامل ترک هابه ندرت اتفاق می افتد.

ترک های پوستی به طور ناگهانی و بدون بروز هیچ گونه علامتی ظاهر می شوند. از این رو پیشگیری از ایجاد آن ها به ویژه در دوران بارداری بسیار مهم است. هرچه درمان سریع تر آغاز شود، نتایج حاصله مطلوب تر خواهد بود.

در هنگام بلوغ، بارداری و تغییرات وزنی احتمال ایجاد این ترک ها بیشتر است. سن اولین بارداری در بروز ترک های بارداری نقش به سزایی دارد. بین ۸۰% تا ۹۰% بانوانی که در سنین بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی باردار شده اند دچار ترک های پوستی می شوند، در حالی که احتمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آنها پس از ۳۵ سالگی است بسیار کمتراست .

این ترک ها، معمولاً از ماه چهارم بارداری به بعد ایجاد می شوند، اما در ماه هفتم تا هشتم بارداری، پوست شکننده ترین حالت خود را دارد. ترک ها حتی ممکن است پس از زایمان نیز ایجاد شوند. بنابراین توصیه شود درمان را تا اولین دوره قاعدگی پس از زایمان نیز ادامه دهید .

آیا احتمال بروز ترک های بارداری در هر بار زایمان وجود دارد؟

بله. حتی اگر اولین بارداری بدون ایجاد ترک های پوستی باشد، تضمینی در عدم بروز ترک های پوستی در بارداری های بعدی وجود ندارد.

کلاً افراد از نظر بروز این ترک ها به گروه های بدون ترک های پوستی و یا خانواده های دارای ترک پوستی تقسیم بندی نمی شوند. وراثت و رنگ پوست نقشی در ایجاد ترک های پوستی ندارند و هیچ کدام معیاری صد در صد در تعیین نوع پوست از نظر بروز یا عدم بروز ترک های پوستی نمی باشد.

اولین موردی که باید در نظر گرفت این است که اگر ترک های پوستی درمان نشوند، امکان بهبود خود به خود آنها وجود ندارد، یعنی این ترک ها هرگز خود به خود برطرف نمی شوند و تنها رنگ آنها به سمت سفید مرواریدی می رود، طول و پهنای آنها تغییر نمی کند. با درمان های ویژه پس از چند هفته می توان پهنا، عمق و رنگ ترک ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد.درصورتی که رنگ ترک ارغوانی باشد دقیقاً زمان مناسبی برای شرع درمان می باشد.

چگونه می توان ترک ها را در دوران بلوغ درمان کرد؟

ترک های پوستی در دوران بلوغ نیز به همان میزان ترک های دوران بارداری نیاز به درمان توجه دارند و می بایست هرچه سریع تر درمان این ترک ها را آغاز نمود.

آیا نور خورشید سبب وخیم تر شدن ظاهر ترک ها می شود؟

از آنجایی که در ناحیه ترک های پوستی رنگدانه های پوست تولید نمی شوند، این ترک ها حتی پس از برنزه شدن نیز به رنگ سفید باقی می مانند. اما در صورت درمان، سلول های تولید کننده رنگدانه دوباره فعال می شوند و ترک های پوستی به رنگ طبیعی خود باز می گردند.

بعد از چه مدتی نتایج مثبت درمان مشاهده می شود؟

استفاده صحیح و مرتب از محصولات درمانی، اولین نتایج مثبت ۲۱ تا ۲۵ روز پس از شروع درمان فشرده قابل رؤیت می باشند.ولی برای بهبودي نسبتا قابل قبول بيماربايد صبر وتحمل داشته باشد و پيگير درمان باشد. اگر شخص در مرحله ای كه ترك ها رنگ قرمز مايل به بنفش دارند شروع به درمان نمایند بسيار موثر تر است.

گیاهان موثر در رفع ترک پوست

1. ترکیب گیاهی سیگس بکیا  siegesbekia orientalis که بومی جنوب شرقی آسیا می باشد. این گیاه از چند طریق به از بین بردن استریا کمک می کند.

1. تولید مجدد کلاژن

2. کاهش طول استریا

3. صاف و یکنواخت شدن پوست، علاوه براین خصوصیات، این گیاه دارای خاصیت ضد التهاب و تسکین بخش نیز می باشد.

 

2.گیاه سنتلاAsiatic centella

گیاه سنتلا مملو از رشته های سلولی است که باعث سنتز سلول های پوست و تحریک ساخت کلاژن می شود.ساخت کلاژن باعث سلول سازی و در نهایت نوسازی سلول می شود. در نتیجه این اقدامات پوست،صاف،در خشان، سفت و جوان به نظر می رسد.

همچنین وجود گیاه سنتلا موجب تقویت عروق آسیب دیده از طریق بازسازی بافت هم بند و کاهش شکنندگی عروق می شود . این گیاه کراتینیزاسیون پوست را افزایش داده و جهت التیام زخم و جراحات پوستی کاربرد دارد.

 

3.روغن گل مغربی rose hip seed oil

روغن این گیاه سرشار از اسید های چرب امگا 3 ، 6 و ویتامین های A و E می باشد. هنگامی که پوست از نظر میزان اسید های چرب ضروری دچار کمبود می شود، خشک، نازک و چروکیده می گردد.

اسیدهای چرب امگا 3 و 6 جهت حفظ سامت غشاهای سلولی حیاتی بوده و در ساخت سلول های پوست نقش اساسی دارند. این مواد به خصوص در فرآیند التیام زخم ها بسیار موثر می باشند و به تعادل پروتئین ها در پوست کمک می کنند.

این اسیدهای چرب به عنوان یک ماده فعال جهت به دام انداختن رادیکال های آزاد عمل نموده و پوست را در برابر اثرات زیان آور نور آفتاب محافظت کرده و در درمان آفتاب سوختگی نیز بسیار موثر می باشند.

اسیدهای چرب امگا 3 و 6 از اثر مخرب آلودگی هوا و عوامل استرس زای محیط روی پوست جلوگیری کرده و پیری پوست را به تعویق می اندازد.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران