خانه | سلامت | علل ایجاد چروک و افتادگی پوست
علل ایجاد چروک و افتادگی پوست

علل ایجاد چروک و افتادگی پوست

چروک صورت

عبارت است از به وجود آمدن شیارهای عرضی در پیشانی و شیارهای طولی در بین دو ابرو و نیز شیارهای کنار چشم ها و دهان و بر روی گونه ها.

علل به وجود آورنده ی چروک: در ایجاد چروک صورت علت های گوناگونی وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می

کنیم:

مسئول نگه داشتن قوام پوست، «ُکلاژن » )مهمترین پروتئین موجود در بافت های بدن، استخوان، غضروف و پوست داخل «درمی » لایه زیرین پوست است؛ حال به هر علتی در روند کُلاژن سازی اختلالی به وجود آید پوست دچار چروک می شود. با افزایش سن، کلاژن سازی کُند می گردد، برای همین افراد مسن پوستی افتاده دارند. اختالات ارثی در تولید کلاژن در بیماران سندرم مارفان و سندرم اهلر دانلس از این جمله اند. در برخی از این بیماران، پوست به علت نقص در کلاژن سازی دچار افتادگی زودرس می شود. عوامل محیطی که مهمترین آنها اثر آفتاب است، باعث تخریب رشته های کلاژن و آلاستین پوست و تشدید روند پیری پوست و ایجاد چین و چروک می شوند.

عاوه بر کلاژن سازی علت های دیگری نیز در ایجاد چروک پوست دخیل هستند، از جمله ی این عوامل افزایش قدرت عضلانی زیر پوست است. افراد عصبی و اخمو به علت استفاده زیاد از عضات صورت دچار این حالت می شوند. افرادی  که قبلاً چاق بوده ولی دچار لاغری می شوند به علت از دست دادن چربی زیر پوستی دچار افتادگی پوست می شوند و چروک به وجود می آید.

افراد سیگاری به علت از دست دادن چربی زیر پوستی،عدم تغذیه مناسب و کاهش اشتها و همچنین نقص در کلاژن سازی و علت های گوناگون دیگر دچار چروک زودرس می شوند. پوست های خشک نسبت به پوست های چرب زودتر دچار چروک می شوند که می تواند به دلیل علت زمینه ای پوست خشک باشد عدم نگهداری آب در پوست به دلایل سرشتی.

برای پیشگیری از ایجاد چروک باید عوامل ایجاد کننده آن را از بین برد از جمله: تغذیه نامناسب، مصرف مواد مخدر و دخانیات، استرس و …

افزایش سن مهم ترین دلیل ایجاد چروک صورت می باشد.

با افزایش سن شاهد نازکی لایه روی پوست، تولید ناکافی سلول های جدید توسط لایه بازال؛ تحلیل لایه میانی پوست و کاهش چربی های موجود در زیر پوست خواهیم بود؛ که این عوامل سبب افتادگی پوست می شود. یکی از عوامل موثر در پیر شدن پوست وراثت می باشد. مصرف سیگار نیز تشکیل چروک را تسریع می کند.

از دیگر عوامل مهم ایجاد چروک پوست، خشکی پوست و رژیم های لاغری نامناسب است.

از مهمترین و عمده ترین عوامل موثر در ایجاد چروک، خشکی و بی آبی پوست است. اگرمقدار رطوبت پوست از حد معینی کمتر شود لایه شاخی پوست، خشک، نازک و پوسته پوسته می شود و ترک هایی در آن ایجاد می گردد. بر روی لبه بیرونی پوست لایه سد کننده ای وجود دارد که از تبخیر سریع آب پوست جلوگیری کرده و رطوبت پوست را حفظ می کند. در صورت عدم وجود این لایه، رطوبت پوست خیلی سریع از بین می رود. آب مورد نیاز به مواد هیدروفیل در لایه شاخی متصل شده و رطوبت مورد نیاز را حفظ می کند. این مواد در آب محلول هستند و با شستشو و تعریق، از روی پوست برداشته می شوند. در پوست نرمال این ترکیبات به وسیله یک لایه نازک چربی غیر قابل حل در آب محافظت می شوند.

سبوم که نتیجه ترشحات چربی غدد سباسه است به صورت ترکیب با عرق بدن، پوششی روی سطح پوست تشکیل می دهد که باعث کاهش تبخیر آب می شود. کرم ها، لوسیون ها و مرطوب کننده ها بر روی پوست های خشک جهت کمک به عمل سبوم استفاده می شوند. غدد چربی در پوست پیشانی، اطراف بینی، دهان و بالای استخوان گونه بیش تر از مناطق دیگر وجود دارند. تعداد و فعالیت این غدد تحت تاثیر توارث و ترشحات هورمونی است. تولید چربی در جوانان بیش تر است. تفاوت زیادی در تولید سبوم در افراد مختلف وجود دارد و این اختلافات انواع پوست های چرب، نرمال و خشک را ایجاد می کند. عوامل هورمونی و محیطی نیز در خشکی لایه شاخی نقش مهمی دارند. بهترین راه برای بهبود خشکی و ترک خوردگی پوست دست و صورت، هیدراته کردن مجدد آن است. رطوبت فقط با رطوبت جایگزین می شود نه با چربی، زیرا چربی ها اثری در تبدیل کراتین سفت و خشک به حالت نرم و لطیف ندارند.

از دیگر علل ایجاد چروک در پوست، رژیم های غذایی فاقد مواد مغذی به مدت طولانی، زیاده روی در مصرف الکل و دخانیات، فشارهای عصبی و دیر خوابیدن می باشد.

در کودکی پوست قابلیت ارتجاعی زیادی دارد. با افزایش سن قابلیت ارتجاعی پوست کاهش می یابد و چربی زیر پوستی کم می شود. به تدریج در پوست یک حالت جمع شدگی همراه چین و چروک ایجاد می شود که ظاهر پوست را تغییر می دهد. بافت اطراف چشم و فک پایین شل می شود و موجب می گردد که چهره فرد حالت نگران، خسته و اخمو پیدا کند.

عواملی چون کاهش وزن، استرس، در معرض آفتاب بودن، استفاده از الکل و سیگار و استعداد ژنتیکی در روند ایجاد تغییرات در چهره موثر می باشند. تماس با آفتاب از عوامل بسیار مهم در ایجاد این تغییرات می باشد به گونه ای که بسیاری از تغییرات پوستی که زمانی آن را به پیری طبیعی نسبت می دادند در حقیقت ناشی از تماس مداوم با آفتاب است.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران