خانه | سلامت | لايه‌برداري به روش خانگي
لايه‌برداري به روش خانگي

لايه‌برداري به روش خانگي

با استفاده از مواد طبيعي موجود در آشپزخانه هم مي‌توان پوست را لايه‌برداري كرد، در واقع مي‌توان با مواد طبيعي هم لايه‌بردار شيميايي ساخت هم لايه‌بردار مكانيكي.
• لايه‌بردار شيميايي خانگي
آنزيم‌هاي طبيعي كه به‌عنوان لايه‌بردار استفاده مي‌شوند، معمولا از آناناس، ‌انبه و كدو تنبل گرفته مي‌شوند. آنزيم‌هاي درون اين ميوه‌ها را مي‌توانيد در ماسك‌هاي خانگي خود به كار ببريد و از پوست‌تان لايه‌برداري كنيد. البته اين آنزيم‌هاي لايه‌بردار در قارچ، گيلاس، تمشك، انار، انگور، گوجه‌فرنگي، هلو، خيار، توت فرنگي و زرد آلو و… نيز وجود دارد.
• لايه‌بردار مكانيكي خانگي
مي‌توانيد مواد پودري و خشن را در شامپوي بدن بريزيد و به اين وسيله اسكراب بسازيد، اگر پوست خشك داريد، بهتر است از آرد جو دو سر استفاده كنيد. اگر پوست‌تان نرمال است از شكر استفاده كنيد و اگر مي‌خواهيد پوست‌تان خشك شود بهترين ماده نمك است. آرد گندم نيز براي اسكراب پوست‌هاي چرب مستعد آكنه مناسب است.
________________________________________

آنچه باید درباره لايه‌برداري خانگي بدانید

اسكراب‌ها به پوست كمك مي‌كنند تا زيباتر و درخشان‌تر به نظر برسد، چون لايه‌اي از سلول‌هاي مرده و آلودگي‌ها را از روي پوست برمي‌دارندشما به‌راحتي مي‌‌توانيد با مواد ساده درون كابينت آشپزخانه‌تان براي بدن و صورت‌تان انواع اسكراب‌ها و لايه‌بردارها را بسازيد. با هزينه بسيار كم سلول‌هاي مرده روي پوست و آلودگي‌ها را از روي پوست‌تان پاك كنيد و احتياجي هم به خريد كرم‌هاي گران‌قيمت نداريد. تنها كافي است نوع پوست‌تان را بشناسيد سپس با توجه به نوع پوست‌تان ماده ساينده مناسب را انتخاب كنيد.
• با مواد طبیعی لایه‌بردار آشنا شوید
میوه‌هایی مانند گوجه فرنگی، هلو، خیار، توت فرنگی و زرد آلو اسیدهای ضعیف گیاهی دارند كه موجب خورندگی سلول‌های كراتینه شده و پوست خشك می‌شود و به تدریج لایه پیر و سخت پوست را حل می‌كنند تا لایه زیرین پوست كه لایه‌ای جوان است، نمایان شود. ماسك‌های میوه‌ها لایه‌برداری طبیعی، بدون عارضه و بسیار سازگار هستند و استفاده ممتد از آن‌ها می‌تواند پوست را شاداب نگه دارند، ماست هم مقدار زیادی اسیدلاكتیك دارد كه می‌تواند به لایه‌برداری پوست كمك كند. مواد پودری و خشن مثل نمك، شكر و… نیز می‌توانند همانند اسكراب به كنده شدن سلول‌های مرده سطح پوست كمك كنند.
• برای درمان جوش‌ها مناسب است
اگر احساس مي‌كنيد رنگ چهره شما تيره شده است، بهترين راه‌حل استفاده از اسكراب ليمو است؛ اين اسكراب به درمان جوش‌هاي شما كمك مي‌كند، به پوست‌تان انرژي مي‌دهد و آن را درخشان مي‌كند. اين اسكراب تا حدودي از بروز جوش پيشگيري مي‌كند. براي ساختن اين اسكراب به 2 عدد ليمو، روغن بادام، شكر و عسل احتياج داريد. اگر به هركدام از اين مواد حساسيت داريد، مي‌توانيد ماده‌اي ديگر را جايگزين كنيد. عسل و ليمو را به‌خوبي با هم مخلوط كنيد تا كاملا يكنواخت شده و آبكي نباشند سپس روغن بادام و شكر را به اين مخلوط اضافه كنيد. وقتي از اين اسكراب ليمو براي پوست صورت‌تان استفاده كنيد، شكر سلول‌هاي مرده پوست‌تان را لايه‌برداري مي‌كند و لیمو نیز از پوست به‌صورت شیمیایی لایه‌برداری می‌كند، شما بايد اين اسكراب را به‌مدت 5‌دقيقه روي صورت‌تان بگذاريد و كمي ماساژ دهيد. باقي‌مانده اين اسكراب را نيز مي‌توانيد در يك‌ ظرف در بسته نگهداري كنيد.

• هر نوع پوستی می‌تواند این ماسك را استفاده كند
اگر دستگاه آسياب قهوه داريد، 2 تا 3 قاشق غذاخوري آردجو دوسر در آن بريزيد تا خوب ساييده شود و در غير اين‌صورت مي‌توانيد از خود آرد استفاده كنيد، سپس يك‌چهارم قاشق غذاخوري عسل با يك‌چهارم قاشق غذاخوري سركه سيب با اين آرد مخلوط كنيد. شما مي‌توانيد از اسانس‌هاي مورد علاقه‌تان نيز 2 تا 3 قطره به اين مخلوط اضافه كنيد. مثل اسانس رزماري، بابونه، اسطوخودوس، درخت چاي و… بايد مخلوط شما حالت چسبنده پيدا كند سپس اين مخلوط را به‌صورت‌تان بماليد و با حركات دوراني پوست را ماساژ دهيد. بهتر است از اين اسكراب براي اطراف و زير چشما‌ن‌تان استفاده نكنيد. بگذاريد اسكراب 51 دقيقه روي پوست‌تان بماند سپس با آب نيمه‌‌گرم صورت‌تان را بشوييد.

• اگر می‌خواهید پوست چرب‌تان را روشن كنید
اگر پوست چربی دارید و می‌‌خواهید برای روشن شدن رنگ پوست لایه‌‌برداری كنید 2 قاشق غذاخوری ماست، یك قاشق غذاخوری پوست پرتقال رنده شده، یك قاشق غذاخوری آرد جوانه گندم و یك قاشق غذاخوری روغن بادام را با هم مخلوط كنید و خوب به هم بزنید تا خمیر یك‌دستی به‌وجود آید و سپس آن را روی پوست پخش كرده و بعد از 10 دقیقه ماساژ، از روی پوست پاك ‌كنید.

• راهی برای پاك‌كردن پوست‌های خشك
یك قاشق غذاخوری پوست گریپ‌فروت خرد شده را با یك قاشق غذاخوری آرد جوانه گندم و یك قاشق غذاخوری وازلین و یك قاشق چای‌خوری اسید بوریك مخلوط كنید و آنقدر هم بزنید تا خمیر یكنواختی به دست آید. اين مخلوط را با انگشتان دست برای مدت 2 تا 4 دقیقه به حالت ماساژ چرخشی روی پوست بمالید. پس از ماساژ كامل پوست، آن را با آب گرم بشویید. روزی یك بار می‌‌توان از این روش استفاده كرد.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*