خانه | علوم تغذیه | تغذیه روزانه | لوازم مورد نیاز در هنگام گرفتن کودک از شیر
لوازم مورد نیاز در هنگام گرفتن کودک از شیر

لوازم مورد نیاز در هنگام گرفتن کودک از شیر

تهیه غذاهای تازه و سالم ،بهترین راه برای معرفی غذاهای جامد به کودک بوده و مطمئنا مواد مغذی لازم را به بدن او می رساند. فراهم کردن چند وسیله اولیه ، این کار را برای شما آسان تر می کند.

صندلی غذا  کودک

به محض اینکه شروع به گرفتن کودک از شیر می کنید، باید او را در صندلی غذاخوری خود قرار دهید. کودک در شش ماهگی بدون کمک شما برای نشستن آمادگی پیدا می کند. البته شما می توانید در ابتدا برای اطمینان خاطر بیشتر، چند عدد کوسن اطراف او قرار دهید.

درست کردن پوره

اگر می خواهید پوره درست کنید، از یک دستگاه مخلوط کن دستی ، یا یک دستگاه غذاساز و یا خردکن برای مخلوط کردن و پوره کردن میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. پوره هایی مثل هلو رسیده ، انبه و موز براحتی درست می شوند چون نیاز به پخته شدن ندارند.

ذخیره سازی غذا

بهتر است برای دسته بندی کردن غذاهای پخته شده و فریز کردن پوره ها و غذاهای خرد شده در وعده های کم ، ظروف کوچک و مکعبی شکلی تهیه کنید. برای نگهداری مواد غذایی، درب ظروف و قابلمه ها را بگذارید. غذاها را در دمای 18- درجه سانتیگراد و یا پایین تر، ظرف مدت 24 ساعت فریز کنید.

پیش بند

زمانیکه کودکان شروع می کنند غذا خوردن را یاد بگیرند، خیلی خودشان را کثیف می کنند. بنابراین از یک پیش بند نرم و قابل شستشو استفاده کنید تا لباسشان کثیف نشده و با آن کودک را تمیز کنید. وقتی کودک کمی بزرگتر شد، از یک پیش بند نرم پلاستیکی یا لاستیکی استفاده کنید که در قسمت انتهایی، لبه داشته باشد.

سفره یا زیر انداز

این زیرانداز ها ، زیر صندلی غذاخوری کودک قرار می گیرند تا وقتی کودک غذا می خورد، زیر پای او کثیف نشود. از زیراندازهایی محکم و قابل شستشو استفاده کنید که براحتی تا شوند.

ظروف آشپزخانه

ظروف آشپزخانه تنوع زیادی دارند و شامل ظروف مسافرتی بصورت ست کاسه و قاشق غذاخوری، ظروف با درب وکیوم با کارد و چنگال و لیوان های بدون دسته می باشند. در ابتدای کار قاشق ها باید سر باریکی داشته و کاسه ها کم عمق باشند تا کودک بتواند از آنها استفاده کند.

مرجع: کتاب Babycare – Changing/Sleeping/Feeding/Bathing

مترجم: رها کریمی

هر روز می تونه لاولی باشه، لاولی با بیش از 35 سال سابقه حضور در عرصه تولید ملی

EBkala فروشگاه اینترنتی عرضه مستقیم محصولات بهداشتی بانوان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*