خانه | سلامت | حفظ سلامت و زیبایی پوست دور چشم
حفظ سلامت و زیبایی پوست دور چشم

حفظ سلامت و زیبایی پوست دور چشم

پوست دور چشم ده مرتبه نازکتر از پوست صورت است . با بالا رفتن سن ، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و به خاطر تخریب کلاژن ها ، نازکتر می شود . این موضوع می تواند به خاطر قرارگیری در معرض آفتاب ،سیگار کشیدن و سایر عوامل محیطی تشدید شود . پوست حد فاصل بین چشم ها مدام در حال حرکت است . تنها پلک زدن روزانه باعث ایجاد ۱۰،۰۰۰ حرکت در روز روی این ناحیه می شود .

پوست دور چشمها احساساتی را ابراز میکند که بخش مهمی از شخصیت ما را تشکیل میدهد . مراقبت خوب از این ناحیه ، فواید زیادی را در طولانی مدت به همراه خواهد داشت . ایجاد تغییر در پوست دور چشم می تواند تاثیرات عملکردی ، آرایشی و روانی به همراه داشته باشد و از آنجا که چشم ها نقطه کانونی صورت به شمار می رود ،پف کردگی ، برآمدگی و چین و چروک نه تنها در بینایی تاثیر می گذارد بلکه می تواند ظاهری خسته و ناراحت به صورت دهد.

پوست اطراف چشم بر اثر خندیدن ، دست مالیدن و کارهایی مانند این دچار چین و چروک می شود همچنین سایر حرکات صورت و حالت هایی مثل لبخند زدن ، تنگ کردن چشم و استرس هم میتواند به گوشه بیرونی چشم ها اثر بگذارد .

جالب است بدانید که پف کردگی چشم ها با خوردن غذاهای شور ، حساسیت و کم آب شدن بدن تشدید می شود همچنین مالیدن و کشیدن پوست نازک زیر چشم به خاطر آلرژی ، گریه ، پاک کردن آرایش و گذاشتن و برداشتن لنز چشم میتواند موجب شل شدن این ناحیه شود .

اگر دقت کرده باشید قابلیت ارتجاعی پوست دور چشم شبیه به یک کش لاستیکی است ، توجه داشته باشید که کشیدن مداوم آن موجب از بین رفتن قدرت ارتجاعی آن خواهد میشود .

مراقبت از پوست دور چشم فرآیندی حساس است . این ناحیه پوست به دلیل نازکتر بودن نه تنها اولین جایی است که علایم پیری را روی خود نشان می دهد ، بلکه از بقیه قسمت های پوست حساس تر هم هست . در نتیجه وقتی میخواهید یک محصول مراقبت پوستی انتخاب کنید ، باید بیشتر مراقب باشید . محصولاتی که حاوی ترکیبات ملایم هستندکه ظاهر چروکها را خفیفتر کرده ( لایه بردارها ) و مقدار قابل توجهی ویتامین و آنتی اکسیدان در خود داشته باشند، انتخابهایی عالی هستند.
آلفا هیدروکسی اسیدها ، لایه بردارهای متداول پوست هستند که گاهی به آن ها AHAها گفته میشود .AHAهاگروهی از مواد طبیعی هستند که در میوهها ، نیشکر و شیر موجود است . این مواد موجب شل شدن لایه های بیرونی سلول های مرده میشوند که همین موجب لایه برداری می شود و از تولید کورنئوسیت ها جلوگیری می کند . این تغییر و تبدیل سریع باعث صاف تر و نرم تر شدن لایه بیرون پوست یا اپیدرم میشود و ظاهر خطوط ایجاد شده رویپوست را کاهش می دهد . با نازک تر شدن لایه سلول های مرده ،AHA ها نفوذ سایر مواد و ترکیبات مهم را افزایش میدهد .AHAها به خاطر توانایی هیدروسکوپیک ( جمعکننده آب ) خود ، به عنوان یک مرطوب کننده عالی هم عمل میکنند . تنها محصولاتی که حاوی مقدار کم فرمول AHA هستند باید روی ناحیه حساس دور چشم استفاده شوند.
علاوه بر AHAها ، سایر ترکیبات مثل مرطوب کنندهها ، ویتامینهایی که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده وعصاره های گیاهی برای مراقبت از پوست دور چشم اهمیت دارند .
ویتامینهایی که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشند ، شامل ویتامین A ، B کمپلکس ،C ،D و بتاکاروتندرمقابل تخریبات ناشی از رادیکال ها محافظت به عمل میآورند . رادیکال های آزاد مولکولهای میکروسکوپیخارج از تعادلی هستند که معمولا در گروههای هزارتایی یافت میشوند . آن ها قدرت ایجاد تخریب عمیق به غشای سلولی و همچنین تخریب کامل سلول های عادی را دارند . آلودگی هوا ، نور خورشید ، سیگار و دود ، مقدار زیاد الکل و استرسهای روزانه میتواند موجب تحریک تولید رادیکالهای آزاد شود . آنتی اکسیدان ها قبل از این که رادیکالهای آزاد بخواهند سلول های سالم پوست را تخریب کنند ، آن ها را از بین میبرند.
مرطوب کننده ها مثل سدیم هیالورون به کاهش خطوط ظریف روی پوست که به خاطر کم آبی پوست ایجاد میشودکمک میکنند . سدیم هیالورونات موثرترین نگهدارنده آب موجود است و قدرت نگه داری آب به میزان هزار برابر وزن مولکولی خود را داراست.
عصاره های گیاهی و لیپوزوم ها شامل بابونه ، گل گندم و لسیتین ، قرمزی و تورم پوست را کاهش داده و پوست را شاداب و جوان میکند.

علاوه بر انتخاب محصول مراقبت پوستی مناسب ، اقدامات مهم دیگری هم برای مراقبت از پوست دور چشم وجود دارد:
– به میزان کافی آب بنوشید . آب نقش مهم و اساسی در حفظ قابلیت ارتجاعی پوست ایفا می کند.
– از کشیدن سیگار خودداری کنید . نیکوتین رگهای خونی صورت و زیر چشم ها را می بندد . بسته شدن رگ های خونی رسیدن مواد مغذی را به آن سخت تر میکند و در نتیجه کلاژن تجزیه می شود
– در معرض نور خورشید قرار نگیرید . قرارگیری بیش از اندازه در معرض اشعه فرابنفش موجب میشود که ملانوسیتها ، رنگدانه های پوست ، به طور غیرطبیعی بالغ شوند . این موجب پیر شدن پوست و غیرهماهنگ شدن رنگ بدن می شود . اشعه فرابنفش در 90 درصد پیری مقصر هست و ظاهرتان را سال هاپیرتر نشان می دهند.
– برای جلوگیری از تنگ کردن چشم ، از عینک آفتابی استفاده کنید.
– به اندازه کافی استراحت داشته باشید . خستگی موجب رنگ پریدگی و لاغر شدن صورت می شود.
– برای پاک کردن آرایش صورت از پنبه استفاده کنید تا از کشیدن بیش از اندازه پوست جلوگیری شود.
– از محصولات پوستی با کیفیت برای ناحیه دور چشم خود استفاده کنید.
– ماهی بیشتری بخورید

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*