خانه | سبک زندگی | خانواده | مراقبت از سینه ها
مراقبت از سینه ها

مراقبت از سینه ها

سینه های شما تنها منبع تامین مواد غذایی و مایعات مورد نیاز کودک در شش ماهه ی اول زندگی او محسوب می شوند ، بنابراین مهم است که مراقبشان باشید تا احساس راحتی کرده و بتوانید بخوبی شیر بدهید.

همیشه از سوتین استفاده کنید

سینه های شما در این زمان بزرگتر شده و پوشیدن یک سوتین مناسب می تواند درد شما را کم کرده و حس راحتی به شما بدهد.

اگر نوک سینه های شما زخم شده و یا ترک خورده است، ابتدا دقت کنید کودک بخوبی سینه ی تان را گرفته باشد. بعد از شیر دادن ، کمی شیر خود را به اطراف نوک سینه بمالید تا آن را نرم کند ،سپس سوتین خود را کمی باز کنید تا نوک سینه خشک شود.

اگر از سینه های شما شیر ترشح می شود، از پدهای سینه استفاده کنید چون رطوبت، باعث ایجاد زخم و ترک در نوک سینه می شود. از پدهای بسته بندی شده ی پلاستیکی استفاده نکنید و به محض مرطوب شدن، آنها را عوض کنید.

همیشه از شیردوش، بدرستی استفاده کنید. برای برخی از مادران ، دوشیدن شیر با دست و یا بوسیله شیردوش برقی به مراتب راحت تر از استفاده از شیردوش دستی می باشد.

از شستن نوک سینه با صابون و یا کرم زدن به آن خودداری کنید. اگر نوک سینه تان زخم شد ، از کرم لانولین و یا پماد مخصوص شیردهی استفاده کنید.

از سینه ای شیر دهید که زخم کمتری دارد و وقتی شیرخوردن کودکتان تمام شد، او را از خود دور کنید.

تسکین سینه پر از شیر

اگر حس می کنید سینه تان از شیر پر شده و یا مشکل در جریان شیر دارید ، مطمئن شوید که کودک بخوبی سینه را گرفته و شیر کامل تخلیه شده باشد. از پرترین قسمت سینه به سمت نوک سینه ، آن را ماساژ دهید تا جریان شیر در آن حرکت کند.

کمک به کودک خود

اگر کودک شما در گرفتن سینه مقاومت می کند ، ابتدا کمی شیرتان را دستی بدوشید. سپس شیردادن را با سینه ای که پر است ادامه دهید تا احساس راحتی کنید. سعی کنید در زمان شیردادن ، آرام باشید تا شیر براحتی جریان پیدا کند.

مرجع: کتاب Babycare – Changing/Sleeping/Feeding/Bathing

مترجم: رها کریمی

هر روز می تونه لاولی باشه، خانواده تان لاولی 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*