خانه | مادر و کودک | مراقبت از کودک-1
مراقبت از کودک-1

مراقبت از کودک-1

ابتدای کار

کودک تازه متولد شده ی شما دارای شخصیت، هویت و نیازهای منحصر بفرد خودش می باشد که آشنایی با آنها کمی زمان بر است. البته مطمئن باشید که با گذشت زمان،  شما به این نیازها واقف شده و از عهده ی آنها به خوبی و با اطمینان خاطر برخواهید آمد.

آیا کودک شما احساس راحتی می کند؟

یکی از مهمترین نکات در مراقبت از نوزاد شما ، راحتی او می باشد. اطمینان خاطر از اینکه شکم کودکتان سیر است ، جایش تمیز است ، لباس و تخت خواب گرمی دارد و از تحریکات ، عشق و محبت کافی برخوردار است ، او را راضی نگه داشته ، امکان رشد کافی را به او داده و او را قادر می سازد تا دنیای پیرامون خود را راحت ترکشف کند. کودکان نیاز های متفاوتی دارند و شما این نیاز ها را در روند رشد او متوجه خواهید شد. بهرحال کارهایی که شما بطور روزمره برای او انجام می دهید و اطمینان پیداکردن از اینکه کودکتان سیر است ، نفخ ندارد ، جایش راحت است ، مرتب حمام می کند ، خواب کافی دارد و حتی لباس مناسب پوشیده است ، وظیفه ی مراقبت از او را راحت تر و خوشایند تر می کند.

ارتباط نزدیک

تعامل با کودکتان از طریق لمس کردن ، صحبت کردن و نگاه کردن ، به شناخت او و آشنایی با نیازهای او کمک می کند.

راحتی کودک شما

جای تمیز ، شکم سیر و محیط امن و راحت ، کودک شما را راضی نگه می دارد.

مسائل ایمنی

ایجاد امنیت و سلامتی کودکتان بدون شک دغدغه ی اصلی شما است و مطمئناٌ شما نیز مانند سایر پدرها و مادرها، بهترین ها را برای کودک تازه متولد شده ی تان می خواهید. شما در هر کاری که برای کودکتان انجام می هید ، عشق خود را نشان می دهید ، حتی زمانی که خسته و ناامید هستید. سعی کنید بیاد داشته باشید که کودک شما این را حس می کند و در نتیجه، رضایت کامل خواهد داشت.  این را نیز بیاد داشته باشید که امنیت کودک شما ، در درجه ی اول می باشد. شما باید با اطمینان خاطر از امنیت او، از او مراقبت کرده ، محیط مناسبی برای او فراهم آورده ، او را حمام کرده ، لباس پوشانده و سرگرم کنید. دور نگهداشتن او از خطرات احتمالی در زندگی روزمره ، نه تنها از شما یک والد مطمئن می سازد ، بلکه به کودک شما احساس راحتی و امنیت می دهد. شما در این فصل ، بهترین راه های مراقبت از کودکتان را طی مراقبت های روزانه از او ، می آموزید.

اصول اولیه کودک

درک این اصول اولیه در کنار حس راحتی و اطمینان خاطر از خود بعنوان یک والد ، می تواند وظیفه ی نگهداری از کودکتان را برای شما آسان تر کند. کودکان با هم متفاوتند و همیشه از یک روش نمی توان در نگهداری آنها استفاده کرد ، ولی اگر شما بهترین راه و روش مراقبت از او مثل حمام کردن ، عوض کردن پوشک ، مراقبت از دندان ها و پوست ، و مراقبت از او به هنگام بیماری را میدانید ، روند نگهداری از کودکتان برای شما هموار خواهد شد.

علاوه بر موارد فوق ، به غریزه ی تان رجوع کنید ، اگر کارها دقیقا طبق برنامه پیش نرفت و یا بعنوان یک والد ، از توانایی های خود اطمینان نداشتید ، ترس به خودتان راه ندهید. اگر کودک شما مورد عشق و مراقبت شما قرار گرفت ، حالش خوب است.

سازماندهی کردن امور

زمانیکه شما کودکی در منزل دارید ، حتی دو روز از روزهای زندگی شما مثل هم نیست و درست زمانیکه فکر می کنید بعنوان والد ، درگیر انجام وظایف خود شده اید، کودک شما روال عادی خود را داشته و یا درخواست های غیرمنتظره ای از شما خواهد داشت که مستلزم صرف وقت و انرژی است. صرف زمان برای تنظیم کردن برنامه های خودتان و کودکتان با آنچه شما حس می کنید و یا نحوه ی مدیریت شما ، بسیار متفاوت می باشد. در حقیقت زمانیکه شما کودکتان را برای حمام آماده کرده و قبل از آن کارهایی را مثل بستن ساک ، گذاشتن حوله و لباس خواب انجام داده و یا قبل از تعویض پوشک ، آب گرم را آماده می کنید ، این امکان را به شما می دهد تا مراقبت های روزانه از او را در اولویت قرار داده و از اینکه والد جدیدی هستید احساس آرامش و رضایت کنید.

لذت ببرید! اگر شما قبل از تولد کودکتان ، فردی منظم و بسیار فعال بوده اید، حالا باید از یکسری مسائل مثل نامرتبی منزل ، انجام خرید های باقی مانده و یا پر بودن یخچالتان چشم پوشی کنید و به نظر میرسد کاری بجز تعویض پوشک ، شیر دادن و آرام کردن کودکتان که ساعتهای طولانی وقت می گیرد ، نخواهید داشت. در ابتدا باور کردن آن سخت است ولی کودک شما به سرعت رشد کرده و بزرگ می شود و خیلی مهم است که از تمام لحظات آن ، لذت کافی ببرید.  

مهم نیست که قبلاٌ چه کارهایی انجام می دادید یا چگونه زندگیتان را مدیریت می کردید ، به خودتان یادآوری کنید که شغل جدید شما نگهداری از کودکتان می باشد که مستلزم ایجاد امنیت ، راحتی و خشنودی او بوده و مهم نیست که این کارها چقدر زمان بر باشد.

سعی کنید فشارها را روی خودتان کم کرده و انتظارات روزمره ی خود را پایین بیاورید. لیست کارهایتان را محدود کنید و روی کارهای مهم خود یعنی مراقبت از کودکتان ، تمرکز نمایید. ارزش داشتن یک کودک سالم و شاد بسیار بالاتر از داشتن یک خانه ی مرتب و یا روبالشی های اتوکشیده شده است. برای انجام وظیفه ی مادری خود وقت بگذارید و از چیزهای کوچکی مثل درآغوش گرفتن کودکتان،  شیر دادن به او، از نگاه خیره و مهربان او  و عطر گرم و شیرین بدن او لذت ببرید.

مراقبت روزانه

زمانیکه شما بعنوان یک والد اصول اولیه ی مراقبت از کودکتان را فرا می گیرید ، اعتماد به نفستان بالا رفته و کودکتان از آنچه که درانتظارش می باشد ، مطمئن خواهد شد.

ایمنی کودک شما

یکی از اولویت های شما ، تامین امنیت کودکتان می باشد و مراقبت های شبانه روزی شما امری ضروری برای اطمینان خاطر پیداکردن از این امر است.

آمادگی

به محض بدنیا آمدن کودکتان ، شما متوجه می شوید که داشتن نظم و مدیریت در کارها  به شما کمک می کند تا روزهایتان را به راحتی سپری کنید. 

منبع: سایت لاولی – ترجمه کتاب  BABYCARE  – Everything you need to know

مترجم : رها کریمی

جهت دریافت مقالات بیشتر در زمینه مراقب از کودک به لینک های زیر مراجعه کنید:

   شیر در اولین سال زندگی کودک شما – مراقبت از کودک (2)

هر روز می تونه لاولی باشه، لاولی در کنار خانواده ایرانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*