خانه | مادر و کودک | مراقبت از کودک-3
مراقبت از کودک-3

مراقبت از کودک-3

شروع غذای جامد

کودک شما خیلی سریع در حدود شش ماهگی به غذا خوردن میافتد. در ابتدا معرفی غذاهای جامد و آشنایی با مزه و طعم آنها برای شما و کودکتان هیجان انگیز است. ما شما را در طی مرحله ی از شیر گرفتن کودک ، یاری می کنیم تا مطمئن شوید که کودکتان مواد غذایی لازم برای رشد خود را دریافت می کند.

تغذیه با غذای جامد

تغذیه ی کودک با غذای جامد، برای هردوی شما هیجان انگیز خواهد بود. دنیای او گسترده می شود چراکه مزه ها و طعم های جدیدی را تجربه کرده و وارد دورهمی های خانوادگی برای صرف غذا می شود.

کنترل امور

کودک شما با رشد استقلال خود ، در 12 ماهگی با شادمانی از لیوان خود آب می خورد. 

کودک در حال رشد شما

کودک شما در ماه های اولیه، رشد چشمگیری داشته و ظاهر او هر روز تغییر می کند. بطور متوسط ، وزن کودکان بعد از سه یا چهار ماه دوبرابر شده و تا یکسالگی به سه برابر وزن اول خود می رسند.

شیر خشک

شیردهی با شیرخشک در واقع برای مادرانی که نمی خواهند و یا نمی توانند شیر خودشان را بدهند،  یک انتخاب است و در قید و بند بودن شیر مادر را ندارد. این یک تجربه در روند رشد کودک است. در زمان شیردهی با شیر خشک ، کودکتان را از نزدیک در آغوش بگیرید تا احساس امنیت کند.

رشد کودک

طبیعی است که نگران باشید کودک شما به اندازه ی کافی رشد می کند. اگر کودکتان وزن گرفته، هشیار بوده ، پوشکش تر و خشک شده و رنگ و رویش خوب است ، مشخصا همه چیز رو به راه می باشد.

تعادل کامل

شیر مادر مواد غذایی لازم و همچنین پادتن ها ، اسیدهای چرب ، آب و آمینواسیدهای مخصوص هضم غذا ، رشد و تکامل مغز را تامین می کند. برای بسیاری از بانوان ، این نوع مراقبت حس خوبی به همراه دارد چراکه رابطه ی بین مادر و فرزند را نزدیک می کند. 

نمودار رشد شیردهی با شیرمادر در انگلستان

اخیرا نمودارهای جدید رشدی که در کشور انگلستان تهیه شده است ، در جهت تلاش برای ترویج شیر مادر و اخطار برای جلوگیری از چاقی کودکان بوده است. نمودارها بیانگر آمار دقیقی از رشد کودکانی است که از شیر مادر تغذیه می کنند ، با وجودیکه وزن گیری این کودکان کندتر از کودکانی است که شیر خشک مصرف می کنند.

ثبت دایمی

معمولاٌ به همراه دفترچه یادداشت مخصوص کودکتان ، به شما یک جدول نمودار رشد داده می شود که می توانید رشد کودک خود را در آن ترسیم کنید. این نمودار بصورت درصدی تقسیم شده ( نسبت قد و وزن و دور سر کودک ) . این نمودارها نسبی هستند ، بنابراین اگر وزن روی عدد 50  درصد باشد، کودک شما به نسبت سن خود در حد وسط قرار گرفته است. زیر عدد 50 نشانگر این است که کودک سبکتر از حد نرمال سن خود می باشد.

منظور از درصد ( centile ) نسبت قد و وزن و دور سر می باشد.

رشد طبیعی

رسم این ارقام به شما اطمینان می دهد که کودک شما روی خط رشد حرکت می کند. با این حال ، اگر کودک شما هوشیار است ، وزن می گیرد ، خوب می خوابد و خوشحال است، رشد او بدرستی در حال انجام است.

کلید نمودار

— درصد رشد ( centile  )

ɸ سن هر ماه

منابع اطلاعاتی

UK 1990 reference data, reanalyzed 2009 and WHO Child Growth Standards (WHO Multicentre Growth Reference Study Group)

منبع: سایت لاولی – ترجمه کتاب  BABYCARE  – Everything you need to know

مترجم : رها کریمی

جهت دریافت مقالات بیشتر در زمینه مراقب از کودک به لینک های زیر مراجعه کنید:

  شیر در اولین سال زندگی کودک شما – مراقبت از کودک (2)

  مراقبت از کودک

هر روز می تونه لاولی باشه، بهترین ها را با لاولی تجربه کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*