خانه | علوم تغذیه | تغذیه روزانه | مستقل غذا خوردن کودک
مستقل غذا خوردن کودک

مستقل غذا خوردن کودک

شما قطعا علاقمند هستید کودک را به سمتی سوق دهید تا خودش بطور مستقل غذا بخورد. بنابراین غذاهای مغذی را خرد و یا رنده کنید تا کودک بتواند آنها را با انگشتانش بردارد.

لذت بردن از غذا

شواهد نشان می دهند کودکانی که بدینصورت از شیر گرفته می شوند، راحت تر به سمت غذاهای جامد رفته و چون توسط دیگران تشویق می شوند ، زودتر به غذاخوردن های دسته جمعی علاقه نشان می دهند. بعلاوه از آنجائیکه انتخاب بیشتری به آنها داده می شود، به نسبت کودکانی که بطور سنتی از شیر گرفته می شوند، به نظر می رسد از خوردن لذت بیشتری برده و کمتر از غذا ایراد می گیرند. کودک را به این کار تشویق کنید بطوریکه غذا را کمی در دستان خود نرم کرده و سپس به دست او بدهید تا آن را بچشد.

استارترهای خوب

این غذاها شامل تکه های سیب زمینی ، گل کلم یا کلم بروکلی پخته ، آووکادو تازه و موز یا گلابی نرم شده می باشند. بعضی از کودکان در ابتدا با غذا بازی کرده و یا آن را مزه می کنند. ولی زمانیکه کودک به تدریج به مزه ها و بافت غذا ها عادت کرد، تمایل بیشتری به غذا پیدا می کند بخصوص وقتیکه شیر کمتری می خورد.

کنترل کودک در هنگام غذا خوردن

در هنگام غذا خوردن کودک، مراقب او باشید چون اکثر کودکان وقتی جویدن و بلعیدن را یاد می گیرند ، دهان خود را سفت می بندند.

در لیوان آبخوری کودک، به او آب بدهید. وقتی کودک غذای خود را تمام کرد، مراقب باشید در گوشه دهان خود چیزی نگه نداشته باشد. نکته آخر اینکه حتی اگر کودک بطور مستقل غذا می خورد، دقت کنید غذاها مناسب سن او باشند.

مرجع: کتاب Babycare – Changing/Sleeping/Feeding/Bathing

مترجم: رها کریمی

هر روز می تونه لاولی باشه، لاولی با بیش از 35 سال سابقه حضور در عرصه تولید ملی

EBkala فروشگاه اینترنتی عرضه مستقیم محصولات بهداشتی بانوان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*