خانه | آرایش | نکات مهم در مورد خرید رژلب
نکات مهم در مورد خرید رژلب

نکات مهم در مورد خرید رژلب

برخي رژ لب‌هاي ارزان که غيراستاندارد و فاقد spf هستند، موجب ابتلا به سرطان مي‌شوند
لوازم آرايش را به قيمت سرطان نخريد
وقتي براي خريد رژلبي تازه به فروشگاه مي‌رويد شايد فقط به اين فکر کنيد که رنگ اين رژلب به لباسي که در منزل مي‌پوشيد، مي‌آيد يا نه، و يا با رنگ پوست صورت‌تان هماهنگي دارد يا نه. ولي وقت آن رسيده است که در خريد رژلب و برق لب هشيارانه‌تر عمل کنيد و انتخاب‌هاي سالم‌تري داشته باشيد. توجه به SPF رژلب و برق لب، وجود سرب در آن و اصلي يا تقلبي بودن آن، از جمله مواردي است که در انتخاب اين محصولات آرايشي بايد مد نظر قرار دهيد.
ولي بد نيست بدانيد که رژلب‌هاي ارزان که به صورت غيراستاندارد توليد مي‌شوند و فاقد SPF هستند، ممکن است موجب ابتلاي شما به سرطان شوند. SPF رژلب، همان SPF است که بيشتر آن را درباره کرم‌هاي ضد آفتاب شنيده‌ايد و نشان مي‌دهد که آن رژلب تا چه اندازه مي‌تواند از پوست لب شما در مقابل اشعه‌هاي زيان‌بار نور خورشيد محافظت کند.
برق لب در برابر آفتاب
گروهي از محققان معتقدند که استفاده از برق لب احتمال ابتلاي بانوان به سرطان پوست را افزايش مي‌دهد. برق لب، مايعي شفاف است که براي براق‌تر کردن لب‌ها استفاده مي‌شود ولي گاهي برخي از بانوان وقتي پوست لب‌شان خشک و پوسته ‌پوسته هم مي‌شود، از آن براي نرم‌تر کردن پوست لب استفاده مي‌کنند. اين گروه از محققان مي‌گويند چون برق لب، لايه‌اي شفاف است، اشعه ماوراي بنفش خورشيد از آن عبور مي‌کند و به پوست ظريف و شکننده و لطيف لب‌ها مي‌رسد. اين اشعه مي‌تواند پوست لب‌ها را دچار سرطان پوست کند و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزايش دهد.
وازلين و روغن بچه را خط بزن
سرپرست اين گروه تحقيقاتي که متخصص سرطان‌شناسي پوست سر و گردن و صورت است و اين مطالعه را به همراه همکاران خود در دانشگاه‌ هاروارد انجام داده است، مي‌گويد: «بسياري از بانوان توجه چنداني به نوع برق لبي که استفاده مي‌کنند، ندارند و در هنگام خريد اين محصولات دقت نمي‌کنند که داراي SPF باشد و بتواند از پوست لبشان در برابر نورخورشيد محافظت کند. حتي گاهي برخي از بانوان از وازلين و يا حتي ويتامين A و گاهي از روغن بچه براي اين منظور استفاده مي‌کنند که هيچ‌کدام پوست لب‌ها را در برابر آثار مضر نورخورشيد محافظت نمي‌کنند.»
به همين دليل، متخصصان پوست توصيه مي‌کنند که اگر قصد داريد برق لب جديدي خريداري کنيد، حتما SPF آن را کنترل و دقت کنيد کهSPF آن برق لب دست کم عدد 15 باشد. اين بهترين راه براي محافظت لب‌ها است.
سرطاني از سلول‌هاي سنگفرشي
«سرطان سلول‌هاي سنگفرشي پوست» بيشترين سرطاني است که پوست لب‌هاي شما در برابر نورخورشيد با آن تهديد مي‌شود. اين سرطان يکي از شايع‌ترين سرطان‌هاي پوست در سراسر دنيا و تمام قاره‌هاي جهان است.
اگر اين سرطان از روي پوست لب شما آغاز شود، خيلي سريع‌تر از شروع آن در نقاط ديگر پوست، به بافت‌هاي اطراف حمله مي‌کند. گسترش سرطان از محل شروع اوليه آن به مناطق ديگر بدن، يکي از عواملي است که درمان آن را دشوارتر مي‌کند. چون پوست لب‌ها بسيار نازک است و عروق خوني فراواني دارد، به آساني در برابر اشعه ماوراي بنفش نورخورشيد آسيب مي‌بيند و مي‌تواند دچار اين نوع سرطان پوست شود. بنابراين اگر شما بهاي بيشتري بپردازيد تا برق لب و يا رژلبي داراي SPF مناسب بخريد، مي‌توانيد سلامت پوست‌تان را تضمين کنيد.
رژلب‌هاي سربي
از سوي ديگر، سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي اعلام کرده است که رژلب‌هايي که رنگ‌هاي قرمز دارند حاوي مقادير زيادي سرب هستند که براي سلامت مصرف‌کنندگان خطرناک است و بايد با مواد بي‌خطر جايگزين شوند.
اين محصولات سمي به شمار مي‌روند. وقتي سرب در داخل اين محصولات آرايشي استفاده مي‌شود، خود‌به‌خود بلعيده مي‌شود و ميزان سربي را که جذب بدن مي‌شود، افزايش مي‌دهد. همه ما در طول روز مقدار زيادي سرب از طريق خوراکي‌ها و آب‌ آشاميدني و حتي هواي آلوده شهرها دريافت مي‌کنيم بنابراين بايد مقدار اضافي آن را از طريق حذف رژلب‌هاي سرب‌دار حذف کنيم.
محققان مي‌گويند، بانواني که از رژلب‌هاي حاوي سرب استفاده مي‌کنند، بدن‌شان را هزار برابر بيشتر در معرض جذب اين فلز قرار مي‌دهند که اين جذب بيش از اندازه سرب در بدن مي‌تواند سلامت آنها را به خطر انداخته و سبب مسموميت آنها شود.

٢ توصيه براي يک خريد بهداشتي

از بانواني که از رژ لب و برق لب در منزل و يا در مهماني‌هاي زنانه استفاده مي‌کنند براي خريد اين محصولات آرايشي بايد به نکاتي زير توجه کنند تا خريدي سالم و در عين حال مناسب داشته باشند. اين نکات را هنگام خريد رعايت کنيد:
١- مارک‌‌هاي معتبر: براي خريد اين محصولات به سراغ دست‌فروشي‌ها نرويد. بلکه به جاي آن فروشگاه‌هاي معتبر را انتخاب کنيد. محصولاتي را بخريد که از مارک‌هاي شناخته شده و معتبر باشد و SPF اين محصولات و درصد سرب و ساير افزودني‌هاي آن روي جعبه درج شده باشد. شما مي‌توانيد با راهنمايي متخصص پوست، انواع معتبرتر و قابل اعتمادتر را شناسايي کنيد.
٢- روي پوست دست‌تان امتحان کنيد: در بسياري از فروشگاه‌هاي عرضه لوازم آرايشي، برخي از اين محصولات براي آزمايش روي ميز گذاشته شده است. به هيچ وجه اين رژ لب‌ها را روي لب‌تان امتحان نکنيد چون از اين طريق بسياري از ويروس‌ها و ميکروب‌ها مانند تبخال از افراد قبلي که اين محصولات را امتحان کرده‌اند، به شما منتقل مي‌شود. به جاي آن مي‌توانيد رنگ رژ لب را روي پوست دست‌تان امتحان کنيد. رنگ رژ لب‌ روي پوست اين بخش از بدن تقريباً مشابه لب است و مي‌توانيد انتخاب رنگ صحيحي داشته باشيد.

٦ نکته درباره لوازم آرايش لب‌ها

با توجه به 6 نکته زير شما مي‌توانيد از محصولات آرايشي لب‌ها بهترين استفاده را ببريد:
١- اگر سن‌تان بالاي 50 سال است، بهتر است از برق لب استفاده نکنيد چون چين و چروک‌هاي پوست‌تان را بيشتر نشان مي‌دهد.
٢- اگر رژلب‌تان شکست، آن را دور نيندازيد. مي‌توانيد به راحتي آن را تعمير کنيد. فقط کافي است بخش تحتاني قطعه شکسته را روي يک شعله ملايم بگيريد و سپس روي باقي‌مانده رژلب بگذاريد و اندکي فشار دهيد. رژلب را 30 دقيقه درون يخچال يا فريزر بگذاريد.
٣- رژلب‌هاي قديمي و کهنه را دور نيندازيد. شما مي‌توانيد آنها را نگه داريد و چند رنگ از آنها را با هم مخلوط کنيد و رنگ جديدي بسازيد.
٤- براي رژلب‌هاي تيره، از خط لب تيره و براي رژلب‌هاي روشن از خط لب روشن استفاده کنيد.
٥- رژلب را به عنوان رژگونه استفاده نکنيد چون مواد اين محصول آرايشي نمي‌توانند مانند پودرهاي رژ گونه به خوبي روي پوست شما پخش شوند و نمايي ساختگي و نامرتب به صورت شما مي‌بخشند.

٦- براي اينکه دندان‌هايتان سفيدتر به نظر بيايند و نماي زردي به خود نگيرند، از رژلب‌هاي با ته رنگ نارنجي و يا قهوه‌اي استفاده نکنيد و رژلب‌هايي با ته‌رنگ آبي را انتخاب کنيد. رنگ آبي در کنتراست (بر ضد) رنگ زرد است و سبب مي‌شود دندان‌هايتان سفيدتر به نظر بيايند

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*