خانه | سلامت | چرا باید از لوسیون بدن استفاده کرد؟
چرا باید از لوسیون بدن استفاده کرد؟

چرا باید از لوسیون بدن استفاده کرد؟

خشکی پوست یک امر بسیار شایع است. خشکی پوست در تمام سنین و بر اثر عوامل مختلف می تواند رخ دهد. کراتوزیس پیلاریس که همان پوست دانه مرغی است، یک وضعیت پوستی ارثی بوده که در 40 درصد از جمعیت انسان ها می تواند بروز کند. هرکس در طی زندگی خود ممکن است خشکی پوست را تجربه کند ولی این پدیده با بالا رفتن سن افزایش می یابد به طوری که حدود 75 درصد از کسانی که بیش از 64 سال سن دارند دچار این مشکل هستند. بعضی افراد هم این خصیصه را از والدین خود به ارث می برند.

با گذشت زمان تولید مواد چرب ضروری نیز در پوست کاهش می یابد. در این رابطه لایه خارجی پوست را به دیواری آجری تشبیه کرده اند که در آن سلول های پوست توسط سیمانی از کراتین و چربی های طبیعی به هم متصلند و به این وسیله نرمی و انعطاف پوست حفظ می شود. کاهش این چربی ها باعث خشکی و سست شدن این دیوار می شود.

در بعضی بیماری ها مانند درماتیت اتوپیک، کم کاری تیرویید، دیابت ، و بیماری های کلیوی نیز خشکی پوست رخ می دهد. این مشکل پوستی در آب و هوای خشک و زمستان تشدید میگردد.

در انتخاب مرطوب کننده ها به این نکته باید توجه داشته باشید که مانند هر فرآورده بهداشتی و آرایشی دیگر ، مرطوب کننده پوست چرب و خشک با یکدیگر متفاوتند. برخی معتقدند که پوست چرب نیاز به مرطوب کننده ندارد ولی به هر حال برای این گروه از پوست ها هم مرطوب کننده هایی تولید شده و در بازار موجود است.

استفاده منظم از لوسیون بدن یکی از راه های بسیارساده جهت حفظ و نگهداری رطوبت بدن و جلوگیری از خشکی پوست شما می باشد. افرادی که در آب و هوای سرد و خشک کار می کنند یا پوست آنها به دلایل وجود باد، سرما، یا گرما خشک شده است و یا افراد دارای پوست حساس، می بایست استفاده از لوسیون را بخشی از زندگی خود قرار دهند. استفاده از لوسیون ها بلافاصله پس از استحمام  زمانی که پوست مرطوب است سبب نفوذ آن درعمق پوست شده و با حفاظت از رطوبت آن حس شادابی، طراوت و جوانی را به شما می بخشد. از دیگر مزایای استفاده از لوسیون می توان به حفاظت پوست در برابر سوزش، خارش و التهابات ناشی از خشکی، کاهش روند پیری و چین وچروک و براق شدن ظاهر پوست اشاره

کرد. لوسیون ها درساختمان خود آب هم دارند و می توان آنها را در هر زمان برای مرطوب کردن پوست به کار برد؛ ضمناً نسبت به روغن ها یا وازلین پرطرفدارترند زیرا چرب نبوده و ظاهر مطلوب تری به پوست می دهند.

به یاد داشته باشید رطوبت برای پوست لازم است و آب زدن یا شستن مکرربه پوست به ویژه با صابون های معمولی که بسیار قلیایی هستند نه تنها هیچ کمکی به ظاهر پوستتان نمی کند بلکه با از بین بردن ترشحات طبیعی سطح پوست، باعث خشکی و زشت شدن آن می شود.

ترکیبات لوسیون بدن

1.کرودامول: به عنوان نرم کننده کاربرد دارد

2.  Moringa oil  : روغن مورینگا یک روغن بسیار مغذی است و دارای خواص نرم کنندگی بسیار خوبی است که باعث شده این روغن برای پوست مفید باشد. گیاه مورینگا بومی افریقا است.

روغن مورینگا غنی از ویتامین های A,C,E , و اسیدهای چرب غیر اشباع است. ویتامین A به ساخت کلاژن کمک می کند.

ویتامین C باعث کاهش چین و چروک ها می شود و ویتامین E آن یک آنتی اکسیدان قوی است که خاصیت ضد التهابی نیز دارد.

روغن مورینگا دارای خاصیت ضد قارچی و ضد التهابی است که باعث بهبود سریع زخم ها، محل کوفتگی، کبود ها، سوختگی، تحریکات پوستی،… می شود.

%72 این روغن، اولئونیک اسید است. روغن مورینگا عمیقا در پوست نفوذ می کند و مواد مغذی را به پوست و مو می رساند و به مرطوب شدن و مرطوب ماندن ان کمک می کند.

اولئونیک اسید موجود در روغن مورینگا به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته شده و باعث نرم تر شدن و افزایش قدرت ارتجاعی پوست می شود.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران