خانه | سلامت | گذری بربیماری های شایع آقایان
گذری بربیماری های شایع آقایان

گذری بربیماری های شایع آقایان

بیماری مقاربتی

به بیماری هایی گفته می شود که بوسیله ویروس ، باکتری و یا انگل ایجاد می گردند و از طریق تماس جنسی به بدن منتقل می شود.

-1 سفلیس

سفلیس به وسیله یک باکتری بنام ترپونما پالیدوم treponema pallidam ایجادمی شود. یک بیماری بسیار مسری است که عمدتا از طریق جنسی دهانی، مقعدی و واژنی، منتقل می شود .گاهی اوقات این بیماری از طریق بوسیدن طولانی مدت و یا از طریق تماس بدنی نیز منتقل می شود. اگر چه این بیماری از طریق زخم گسترش پیدا می کند اما اکثریت قریب به اتفاق این زخم ها تشخیص داده نمی شود ، فرد مبتلا اغلب از بیماری خود بی اطلاع است و ندانسته آن را به شریک جنسی خود منتقل می کند. زنان باردار مبتلا به این بیماری می توانند سفلیس را به نوزاد خود منتقل کنند و باعث اختلالاتی در نوزاد شوند و درگاهی موارد منجربه مرگ نوزاد شود.

-اگر سفلیس درمان نشود چه خواهد شد؟

اگر سفلیس درمان نشود می تواند در دراز مدت منجربه مشکلات بسیار جدی و دائمی مانند زوال عقل ، کوری، و یا مرگ شود.

-علائم و نشانه های سفلیس در بالغین چیست؟

خیلی از افراد تا سالها بدون علامت می مانند اگر چه در صورت عدم درمان همچنان احتمال بروز عوارض تاخیری وجود دارد با وجود اینکه انتقال از زخم های شخص دچار بیماری مرحله اول یا دوم رخ می دهد .

مرحله اول سفلیس

معمولا با یک زخم منفرد که شانکر نامیده می شود شناخته می شود اما ممکن است زخم ها متعدد باشند.

مرحله دوم سفلیس

ضایعه به صورت قرمز یا قرمز قهوه ای کف دست و پاها پدیدار می شود این ضایعه همانند شانکر بسیار مسری می باشد و حدودا 4تا 6هفته بعد از عفونت اولیه ایجاد می گردد و افراد سالم با تماس مبتلا می شوند. سایر علائم شامل ، تب ، تورم غدد لنفاوی ، گلو درد ، ریزش مو سکه ای ، سردرد ، بیقراری ، درد عضلانی و احساس خستگی مفرط در تمام بدن.

مرحله نهایی سفلیس

بطور موقت علائم بیماری ناپدید می گردد ولی بیماری همچنان وجود دارد این مدت ممکن است بین 5تا 20 سال طول بکشد .مرحله آخر سفلیس وقتی شروع می شود که عفونت درمان نشود بیماری همچنان در بدن می ماند حتی اگر علامتی نداشته باشد در مراحل آخر سفلیس ، به ارگانهای داخلی از قبیل مغز ، اعصاب ، چشم، قلب ، عروق خونی ، کبد ، استخوانها و مفاصل آسیب می رسد علائم مرحله آخر سفلیس شامل اختلال در هماهنگی حرکت ، فلج ، بیحسی ، کوری تدریجی و فراموشی می باشد. این علائم می تواند به قدری شدید باشد که منجربه مرگ شود .

چگونه می توان از ابتلا به سفلیس پیشگیری کرد؟

مطمئن شویم که همسر شخص از نظر سفلیس تست شده باشد و غیر بیمار تشخیص داده شود، استفاده از ژل های بهداشتی قبل و بعد از مقاربت اگرشما از آلوده و یا سالم بودن شریک جنسیتان مطمئن نیستید حتما از کاندوم استفاده کنید از تماس نزدیک با افراد آلوده به این عفونت بپرهیزید

-2 سوزاک

سوزاک یا گنوره توسط عامل بیماری زا به نام نایسریا گنوره آ ، در اثر تماس جنسی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود .

دوره تظاهر این بیماری کوتاه مدت است و معمولا 3الی 14 روز پس از تماس مشکوک طول می کشد تا بیماری خودش را نشان دهد .

علائم و نشانه ها

علائمی که در آقایان دیده می شود بیشتر بصورت خارش، سوزش مجرای ادراری، تکرر ادرار و گاهی دفع خون در ادرار به علت التهاب در مجرا است و چنانچه بیماری درمان نشود ممکن است میکروب خودش را به قسمت های دیگر مانند مجرای انزال و لوله های حامل اسپرم و کیسه های منی ساز و یا حتی به پروستات برساندو در آن جایگزین شده و التهاب پروستات وعلائمی همچون سوزش و تکرر ادرار و ترشحات غلیظ را ایجاد کند. اگر سوزاک درمان نشود عفونت آن می تواند در قسمت لوله های حامل اسپرم ایجاد چسبندگی کند و در نهایت ناباروری را به دنبال داشته باشد.

سوزاک همچنین التهاب مفاصل و التهاب ملتحمه چشم را به همراه دارد.

راه های پیشگیری از سوزاک چیست؟

داشتن روابط جنسی سالم و مشروع

پرهیز از بی بندو باری های جنسی

قبل و بعد از مقاربت حتما از ژل بهداشتی مخصوص آقایان استفاده شود.

در صورت مطلع شدن از بیماری سوزاک برای کنترل از شیوع آن بهتر است تا بهبودی کامل از کاندوم لاتکس استفاده شود.

-3 بیماری التهابی

بالینیت چیست؟

واژه ای است که برای انواع مختلف التهاب پوست سر آلت تناسلی مردانه بکار برده می شود

عدم رعایت اصول بهداشتی و تنگی پوست ختنه گاه به خصوص در پسران جوان منجربه تحریک پوست توسط ماده ترشح شده در زیر پوست ختنه گاه می شود. این مورد را می توان جزو حساسیت های پوستی عنوان کرد.

در زمینه درماتیت سبوره ای بثورات التهابی که علت شناخته شده ای نداشته و معمولاً روی پوست سر ، پشت گوش ها دیده می شود می تواند یکی از علل بالینیت گزارش کرد.

حضور برفک کاندیدیاز  یک نوع عفونت است که این مهم را تشدید می کند.

حساسیت های تماسی ازجمله لاتکس و مواده افزودنی مورد استفاده شده در برخی محصولات کاندوم می تواند این نوع التهاب پوستی را عارض شود .

لیکن اسکلروز lichen sclerosis این بیماری در درجه اول بر پوست ختنه گاه تاثیر می گذارد و منجربه از دست رفتن رنگ پوست زخم، تنگی پوست ختنه گاه می شود .

وفیموز: عدم توانایی در عقب کشیدن پوست ختنه گاه در افرادی که ختنه نشده اند و ممکن است لازم باشد که فرد حتما ختنه شود. این بیماری روی مجرای خروجی مثانه تاثیر گذار می باشد.

بالینیت سیرسیناتا balanitis circinata یکی از علائم پوستی سندرم رایتر که در آن فرد بیمار اغلب با آرتریت اغلب زانو( اورتریت )التهاب مجرای ادراری در آلت تناسلی مردانه و ورم ملتحمه قرمزی چشم مبتلا است.

بیماری های پوستی عمومی: نیز می توانند بر روی آلت تناسلی مردانه تاثیر گذار باشد پسوریازیس، لیکن پان، اریتم مولتی، اریتر وپلاسیا.

چگونه می توان از این بیماری پیشگیری کرد؟

رعایت اصول بهداشت فردی

استفاده از شوینده های مناسب

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران