خانه | پزشکی | 10 سوال رایج درباره ی عادت ماهیانه-1
10 سوال رایج درباره ی عادت ماهیانه-1

10 سوال رایج درباره ی عادت ماهیانه-1

سوال درباره ی قاعدگی امری بسیار طبیعی است. شما تنها نیستید، جواب بیشتر سوالات خود را در این جا پیدا کنید.

سوال درباره ی عادت ماهیانه به ذهن همه ی دختران خطور می کند. حال و هوای دوران بلوغ کمی متفاوت است ولی در وهله اول شما نباید اصلا نگران اولین پریود خود باشید.

ما در این جا سوالات و جواب های متداولی را آورده ایم که به شما کمک میکند تا در رابطه با تغییراتی که تجربه می کنید ، احساس مطلوب تری داشته باشید.

1- عادت ماهیانه چیست و چرا اتفاق می افتد؟

به زبان ساده بگوییم ، قاعدگی یعنی زمانیکه بدن یک زن ، بافت های زاید خود را از دست می دهد.  این بافت از رحم خارج می شود ، جائیکه جنین در آن جا شکل می گیرد. جداره ی رحم در هر ماه ضخیم تر شده و اگر زنی باردار شود ، برای یک تخمک بارور خود را آماده می کند. اگر تخمک بارور نشود ، جداره ی رحم بصورت خون از طریق واژن از بدن خارج می شود. این دوره ی ماهیانه، قاعدگی یا پریود نام دارد.

بنابراین وقتی دختری پریود است ، بدن او مقدار کمی خون و بافت غیرضروری دفع می کند. این یک امر طبیعی برای همه ی زنانی است که از لحاظ فیزیکی بالغ می شوند.

menstruation lovely 2- قاعدگی چه حسی دارد؟ زمانیکه جریان قاعدگی شما اتفاق می افتد ، قضیه خیلی پیچیده به نظر نمی رسد. اگر شانس بیاورید ، اصلا متوجه این مسئله نمی شوید. وقتی عادت ماهیانه ی شما شروع می شود ، در ناحیه تناسلی خود احساس رطوبت می کنید و این حس ممکن است با چند قطره خونی که در لباس زیر شما دیده می شود ، اتفاق بیافتد.

3- آیا پریود شما بوی نامطلوبی دارد؟

زمانیکه خون قاعدگی در مجاورت هوا قرار می گیرد ، قاعدتا نباید بویی داشته باشد. زمانیکه خون قاعدگی در واژن بوسیله ی تامپون جذب می شود، در مجاورت هوا قرار نگرفته بنابراین نباید بو بگیرد. اگر نگران این مسئله هستید ، نوار بهداشتی یا تامپون خود را بطور مرتب عوض کنید.

4- آیا پریود شما دردناک است؟

قاعدگی به تنهایی دردناک نیست ولی بعضی از دختران و بانوان دچار گرفتگی و یا علائم دیگری می شوند که ممکن است برایشان ناراحت کننده باشد. این مسئله معمولا بدلیل هورمون هایی است که بدن شما در دوران قاعدگی ترشح می کند که باعث گرفتگی رحم می شود تا امکان خونریزی دیواره ی رحم را میسر سازد.

5- من پریود شده ام ولی هنوز به مادرم چیزی نگفته ام. برای من خیلی سخت است که در مورد این مسائل صحبت کنم. من سوالات زیادی در ذهنم دارم، چکاری باید انجام دهم؟

بسیاری از دختران این نگرانی را دارند. مادر شما بهترین منبع اطلاعاتی در این زمینه است، بنابراین سعی کنید خودتان سرصحبت را بازکنید. مطمئن باشید او شما را درک کرده و به شما کمک خواهد کرد. در واقع او بهترین دوست در این دوره از زندگی شما محسوب می شود. با این وجود اگر هنوز احساس می کنید نمی توانید با مادرتان صحبت کنید ، از خاله یا عمه ، مادر دوستتان و یا خواهر بزرگترتان کمک بگیرید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*