خانه | آرایش | خواص سنگها از نظر دانشمندان(فصل ششم)
خواص سنگها از نظر دانشمندان(فصل ششم)

خواص سنگها از نظر دانشمندان(فصل ششم)

toromalin-green-ebkalaخواص و فوايد تورمالين سبز
اين سنگ در درمان مشكلات قلبي و بيماري هاي خوني، كاربرد دارد. تورمالين سبز متعادل كننده عواطف است و به فراموش كردن آسيب هاي گذشته و شروعي دوباره كمك مي كند اعصاب خسته را مي آسايد و آن را تقويت مي كند هم چنين اين سنگ افسردگي را از بين مي برد و سبب رفع بي خوابي و تقويت و تمركز اعصاب و كم شدن استرس و ترس در وجود آدمي مي شود.

toromalin-pink-ebkalaخواص و فوايد تورمالين صورتي

تورمالين صورتي يا روبليت در رنگ هاي قرمز تيره تا صورتي يافت مي شود. اين سنگ با چاكراي قلب ارتباط دارد و براي توقيت قلب و فعال كردن سيستم ايمني بدن مفيد است.
وجود يك تكه از اين سنگ در محيط خانه سبب نزديك تر شدن ارتباط اعضاي خانواده با يكديگر مي شود افكار و نيروهاي منفي در ارتباط با زندگي مشترك را ازبين مي برد و شور، شادي و اشتياق به زندگي را در هر يك از افراد برمي انگيزاند. اين سنگ به دليل تعادل بخشيدن به مركز قلب و آرامش عميقي كه در شخص ايجاد مي كند براي بيماران روحي مفيد است.
خواص و فوايد تورمالين آبي
toromalin-blue-ebkalaاستفاده از اين سنگ به ويژه گذاشتن آن بر روي چاكراي گلو، سبب تقويت ريه ها و حنجره و تنظيم غدد هورموني به ويژه غدد تيروئيد و غذه تيموس مي گردد اين سنگ قدرت سردكنندگي دارد و براي درمان التهاب و سوختگي مفيد است.

black-tourmalineخواص و فايد تورمالين سياه
اين سنگ براي تقويت قلب، باز شدن گرفتگي، عروق، فعال كردن دستگاه گردش خون و تنظيم سيستم خون سازي بدن، بسيار مفيد است.
تورمالين سياه از سنگ هاي پشتيبان قدرت مند در برابر انرژي هاي منفي ديگران به شمار مي رود و چشم زخم را دفع مي كند همچنين انرژي هاي منفي وسايل الكتريكي و تشعشع دار را نيز برمي گرداند.

 Amethyste-ebkalaآميتيست
اين سنگ نوعي كريستال كوارتز به رنگ بنفش است. آميتيست، گران بهاترين سنگ در گروه كوارتزها به شمار مي رود.
اين سنگ را در كتب جواهرشناسي فارسي گفته اند لكن نام آن در لاتين (آميتيست) است نام آميتيست از زبان يوناني مشتق شده و به معناي مست نبودن است چون مي پنداشتند كه دست بند و يا گردن بند از آميتيست هنگام مي خواري،‌ مانع مستي مي شود. بعضي از بلورهاي آميتيست در مقاب نور خورشيد قسمتي از رنگ خود را از دست مي دهند. با وجود اين اشعه x رنگ اوليه آن را مي تواند باز گرداند. بلورهاي آميتيست با حرارت زياد به رنگ هاي زرد و روشن قهوه اي، سبز و آبي در مي آيند.
شكنندگاني از ديگر ويژگي هاي اين سنگ است. لذا بايد با دقت بسيار آن را نگاه داشت.
خواص و فوايد:
آميتيست اراده را تقويت مي نمايد. حكما عقيده دارند كه استفاده از اين سنگ براي ترك عادات ناپسند بسيار مفيد است. لذا معتاداني كه قصد ترك مواد مخدر، سيگار و يا مشروبات الكتلي را دارند، از اين سنگ استفاده مي كنند.
هم چنين اين سنگ به دليل ارتباط با چاكراي پيشاني و تاج، براي رفع دردهاي ناشي از ميگرن و سردردهاي عصبي و نيز بهبود حمله هاي عصبي به ويژه صرع بسيار مفيد است . علاوه بر آن براي رفع بي خوابي و كابوس سفارش مي كنند كه آن را زير بالش بگذارند و بخوابند.
آميتيست با رنگ بنفشي كه دارد،‌ ارزش فوق العاده اي در شفابخشي، خصوصا در زمينه درمان با رنگ ها دارد. زدودن انرژي منفي، از ديگر ويژگي هاي آميتيست است كه آن را به انرژي هاي مثبت تبديل مي كند. تكه اي از سنگ آميتيست را در گوشه اي از اتاق يا محل كار خود قرار دهيد تا علاوه بر پراكنده شدن انرژي مثبت در فضا و ذهن و روح شما به تعادل و آرامش دست يابيد و از تشويق، اضطراب و هراس دور گرديد.

zomorod-ebkalaزمرد
واژه زمرد به معناي سبز و نام ديگر علمي آن امرالد است.
زمرد؛ طبعي سرد و خشك دارد رنگ اين كاني در مقابل هيچ گونه نوري حتي خورشيد و حرارت تغيير نمي كند و رنگي است نسبتا ثابت كه تنها در حرارت 700-800 درجه سانتي گراد تغيير پذير اس.
رنگ سبز زمرد غالبا در همه نقاط آن يكسان نبوده و به صورت نوارها و لكه هاي تيره و روشن ديده مي شود. اكثر بلورهاي زمرد همانند ياقوت، ناخالصي ها و محتويات متعدد از قبيل كاني هاي مهمان مايعات، حباب هاي گاز و ترك هاي داخلي دارد كه در صورت كثرت اين محتويات مات مي گردد. اين محتويات و ناخالصي ها عيوب زمرد به شمار نمي روند، بلكه همانند ياقوت براي تشخيص زمرد طبيعي از مصنوعي بسيار مفيد است.
مرغوب ترين زمردها بلورهايي با رنگ سبز سير هستند كه حتي در صورت دارا بودن ناخالصي فراوان باز هم از بلورهاي زمرد پاك و شفاف اما با رنگ روشن گران بهاترند.
بلورهاي زمرد غالبا با ترك هائي در نتيجه فشارهاي داخلي در حين تبلور مواد اوليه همراه است و در مقابل فشارهاي خارجي نيز مقاومت چنداني ندارد و شكننده و ترد است.
همچنين سنگ هاي فراواني وجود دارند كه به خاطر شباهت با زمرد در رنگ، به جاي زمرد عرضه مي گردد.
در سال هاي اخير مقدار زيادي از انواع نگين هاي مصنوعي زمرد با كيفيت بسيار مرغوب و قيمتي مناسب توليد و وارد بازار شده و مشكلي بزرگ براي جواهر شناسان به وجود آورده است. اما با عبور يا انعكاس اشعه ماوراء بنفش مي توان آن ها را از هم تشخيص داد چرا كه انواع مصنوعي زمرد خيلي بهتر از انوع طبيعي آن اشعه ماوراء بنفش را از خود عبور مي دهند و در نتيجه انواع مصنوعي زمرد شفاف تر به نظر مي رسد.
علاوه بر اين روش همان گونه كه قبلا ذكر شد وجود ناخالصي ها و محتويات متعدد از قبيل كاني هاي مهمان، مايعات، حباب هاي گاز و ترك هاي داخلي روش خوبي براي تشخيصث زمرد طبيعي است.
بايد گفت كه مهم ترين و بهترين ذخائر زمرد دنيا در كشور كلمبيا قرار دارد.
خواص و فوايد
زمرد سنگي بسيار پرانرژي و داراي خواص فراواني است استفاده از اين سنگ براي جلوگيري از مبتلا شدن به بيماري صرع بسيار فايده دارد به ويژه براي كساني كه زمينه ارثي اين بيماري در آن ها وجود دارد به همين دليل در گذشته نيز پادشاهان در هنگام تولد فرزندانشان تكه اي زمرد را بر گردن آنان مي آويختند تا به صرع مبتلا نشوند اما براي كساني كه به بيماري صرع مبتلا شده اند چندان كارساز نيست.
هم چنين قرار دادن زمرد بر روي چاكران سر و تاجي براي درمان بيماري پاركينسون مفيد است زيرا براي برقراري تعادل در سيستم عصبي بسيار اهميت دارد و علاوه بر جلوگيري از حمله هاي عصبي، دردهاي عصبي را نيز مي كاهد.
آويختن زمرد بر گردن و هم چنين گذاشتن آن بر چاكراي قلب در درمان گرفتگي رگ ها و بيماري هاي خوني و نيز در درمان ضعف عضلات قلبي و تپش قلب و تقويت آن بسيار مفيد است.
از ديگر خواص زمرد كه بسيار به آن اشاره شده، مفيد بودن آن براي دستگاه گوارش است. گذاشتن آن بر روي چاكراي خورشيدي، مجاري كيسه صفر را پاك و فعال مي كند و سبب تقويت معده و درمان زخم معده مي شود.
استفاده از زمرد براي درمان خون ريزي داخلي به ويژه اسهال خوني مفيد است.
همچنين همراه داشتن اين سنگ براي زنان حامله مفيد است و بستن زمرد بر ران زن حامله در هنگام زايمان زاييدن را آسان مي كند.
زمرد دو نيروي انرژي بخش و آرام بخش دارد و براي تسكين و درمان دردهاي ناحيه ستون فقرات و عضلات، گذاشتن مستقيم سنگ زمرد بر قسمت هاي دردناك و ماساژ با آن مفيد است.

zirken-ebkalaزيركن
اين كاني در لاتين زيركن نام دارد و در زبان هندي به آن زرقون مي گويند زيركن در رنگ هاي زرد قهوه اي، قرمز، سبز، آبي و حتي بي رنگ نيز ديده مي شود.
بلورهاي بسيار شكننده از ويژگي هاي زيركن است. زيركن در مقابل فشار و ضربه به راحتي خرد مي شود اما به دليل خواص اپتيكي بسيار جالب آن مانند قدرت زياد شكست و پراكندگي نور و درخشش فوق العاده و داشتن حالتي شعله (آتش) مانند، مورد توجه فراوان بوده است.
امروزه در صنعت جواهرسازي بلورهاي بي رنگ زيركن را تراش برليان مي دهند و به جاي برليان به بازار عرضه مي كنند كه به سبب شباهت بسيار زياد آن به برليان به راحتي قابل تشيخص نيست لذا زيركن را با خط ساييدگي سفيدي كه از خود بر جاي مي گذارد و هم چنين شكست دوگانه قوي نوري كه در آن به وجود مي آيد و يا با استفاده از اسيد و تيزاب، آن را از برليان، مي توان تشخيص داد، چرا كه هيچ اسيدي حتي تيزاب در آن اثري ندارد بلكه آن را درخشنده مي كند هر چند ممكن است رنگ آن نيز روشن شود، برخلاف الماس كه رنگ خط ساييدگي ندارد و در برابر مواد شيميايي عكس العمل نشان مي دهد و باعث از بين رفتن آن مي شود.
به سبب فراواني زيركن هاي قهوه اي و مايل به قهوه اي آن را به وسيله حرارت زياد (نزديك 1000 درجه) به زيركن هاي بي رنگ تبديل مي كنند و تراش برليان گونه مي دهند لكن غالبا اين رنگ ها ثابت نبوده و در مقابل اشعه ماوراء بنفش و يا نور آفتاب به تدريج تغيير رنگ مي دهند.
گاهي نيز بلورهاي رنگين زيركن هم چون رنگ هاي قرمز و سبز آن را تراش مخصوص مي دهند و آن را به جاي ياقوت و زمرد عرضه مي كنند.
خواص و فوايد
زيركن براي سلامتي انسان به ويژه درمان آلرژي هاي پوستي و ناراحتي هاي ريوي فايده دارد و دردهاي ناشي از مرض نقرس را تسكين مي دهد و سبب فعاليت كبد و طحال و غده پانكراس مي شود.
هم چنين اين سنگ روحيه شخص را متعادل و آرام مي كند و از افراط گويي هاي روحي و رواني مي كاهد.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران