خانه | دسته‌بندی نشده | خواص سنگها از نظر دانشمندان (فصل هفتم)
خواص سنگها از نظر دانشمندان (فصل هفتم)

خواص سنگها از نظر دانشمندان (فصل هفتم)

turquoise-stone-ebkalaفيروزه
اين سنگ از فسفات آلومين به رنگ فيروزه اي غده اي شكل تشكيل مي شود. ماده رنگي موجود در آن از مس و آهن است. بيشتر فيروزه ها در شكاف سنگ هايي يافت مي شوند كه منابع غني از آلومينيوم هستند.
تغيير رنگ در فيروزه در نتيجه تابش نور آفتاب،‌ تبخير آب طبيعي موجود در آن پاكي و كدورت هوا و برخورد چربي و مواد شيميايي با آن صورت مي گيرد. به همين دليل، بهتر است در هنگام شستن دست ها انگشتر فيروزه را از انگشت بيرون آورده شود. همچنين در حرارت 250 درجه سانتي گراد رنگ آبي آسماني آن به رنگ سبز مات تبديل مي شود و جلا دادن سنگ فيروزه سبب پررنگ تر شدن آن مي شود.
فيروزه داراي خلل و فرج طبيعي است كه آن ها را با تزريق مواد پلاستيكي مي پوشانند و فيروزه را سخت تر مي كند. هم چنين به دليل خلل و فرج فراوان در توده فيروزه، براي خوش رنگ گردن آن از نمك هاي مس و آنيلين استفاده مي نمايند. همچنين كاني هاي زيادي وجود دارد كه به سبب شباهت يا فيروزه آن ها به جاي فيروزه عرضه مي كنند كه از ميان مي توان به كالسدوني، هوليت رنگ كرده، آمازونيت كريسوكولا و لازوليت اشاره كرد.
خواص و فوايد
نگاه به فيروزه چشم را تقويت مي كند. گذاشتن فيروزه بر روي چاكراي گلو براي درمان گلودرد، تقويت تارهاي صوتي و درمان بيماري هاي ريوي و تنفسي موثر مي نمايد.
فيروزه قلب را تقويت مي كند و سعه صدر مي دهد. اين سنگ افسردگي هاي روحي و رواني و هم چنين ناراحتي هاي عصبي را درمان مي كند و باعث آرامش مي شود.
استفاده از انگشتر و يا گردن بندي از آن براي دور كردن انرژي منفي به ويژه چشم زخم و آثار آن بسيار مناسب است. اين سنگ مانند عقيق، حرز بسيار مهمي در برابر حوادث و بالاي به شمار مي رود و براي آسان شدن كارها و رونق در كسب و كار بسيار مفيد مي نمايد.
همچنين گفته شده رنگ فيروزه هنگام بيماري صاحب اين سنگ تغيير مي كند و زماني كه حال او بهتر مي شود رنگ آن به حالت اوليه برمي گردد.

rock-crystal-ebkalaكريستال سنگ
بلور يا كريستال؛ سنگي سفيد، بيرنگ و شفاف و از گروه كوارتزها به شمار مي رود. كريستال در زبان يوناني به معناي يخ است و در قديم مردم آن را به اين نام مي خواندند چون گمان مي كردند كه كريستال آب منجمد است.
كريستال ها در تمام نقاط جهاني به فراواني يافت مي شوند و از آن براي ساختن لوستر ظروف گوناگون، اجزاء دوربين و اشياء ديگر استفاده مي كنند. در مواردي نيز براي شبيه سازي برليان و ديگر نگين هاي جواهر كم ارزش، كريستال را به كار مي گيرند.
كريستال ها در مقابل اشعه x و تشعشعات راديويي دودي رنگ مي شوند. لكن هيچ نوع اسيدي بر آن تاثير نمي گذارد.
خواص و فوايد
معصومان (ع) از بلور به نيكي نام آورده اند و سنگ شناسان فوايد فراواني را براي آن ذكر كرده اند.
استفاده از كريستال براي درمان بيماري هاي غده تيروئيد بسيار موثر بوده و دردهاي عضلاني و ناحيه ستون فقرات را تسكين مي دهد نگاه كردن به كريستال نيز چشم را تقويت مي كند و براي درمان بيماري هاي چشمي موثر است.
كريستال انرژي مثبت قوي دارد و انرژي هاي منفي را از محيط اطراف دور مي كند و سبب آرامش و تعادل روح و تقويت اعصاب مي گردد.

شاه مقصود
shahmaghsod-ebkalaمعدن اين سنگ در كوه هاي واقع در اطراف شهر قندهار (شهري در كشور افغانستان) در جهت غربي مزار امام زاده اي جبل القدر مشهور به شاه آقا كه از نسل امام كاظم (ع) مي باشد قرار دارد.
گفته شده وجه تسميه اين سنگ به اين نام آن است كه در آن زمان افغانستان جزء ايران بوده و شخصي به نام مسعود شاه از طرف پادشاهان صفوي حاكم آن منطقه بوده و چون او مرقد امام زاده شاه آقا را تعمير و بر آن بنائي ساخت و آن منطقه را آباد نمود لذا سنگ هاي كه از آن كوه نزديك به اين امام زاده استخراج مي كرده اند و از آن تسبيح مي ساختند را شاه مسعود ناميدند كه به مرور ايام به شاه مقصود تغيير يافت.
خواص و فوايد
اين سنگ سبب دفع نيروهاي منفي و تقويت انرژي هاي مثبت بدن مي گردد و آرام بخش است.

aghigh-ebkalaعقيق
عقيق در رنگ هاي قرمز، زرد، خاكستري مايل به آبي و سفيد يافت مي شود. همچنين سنگ هائي وجود دارد كه به سبب شباهت ساختاري فيزيكي در تجارت آن ها را جزء خانواده عقيق محسوب مي كنند مانند عقيق سليماني يا چشمي (باباقوري)، عقيق شجري، عقيق خزه اي.
گاهي از اوقات، سنگ عقيق را به دليل كم رنگي و زيبائي بيشتر رنگ آميزي مي كنند براي اين كار ابتدا عقيق را در اسيد يا تيزاب گرم مي شويد و بعد از آن تراش نهائي آن را رنگ كرده و جلا مي دهند.
براي قرمز كردن رنگ آن عقيق را در داخل محلولي از نيترات آهن قرار داده و حرارت مي دهند كه با تغيير در غلظت محلول و درجه حرارت مي توان انواع رنگ هاي قرمز را حاصل نمود.
البته عقيق هاي زرد رنگ را بدون استفاده از مواد رنگ زا و فقط به وسيله حرارت دادن به رنگ قرمز تبديل مي كنند.
همچنين براي زرد رنگ كردن آن عقيق را ابتدا در اسيد هيدروكلريك قرار داده و پس از اشباع به آرامي حرارت مي دهند.
براي سبز كردن آن نيز عقيق را در محلول نمك كرم يا محلول نيترات نيكل اشباع كرده و حرارت مي دهند.
جالب است بدانيد كه سنگ عقيق به علت مقاومت در برابر مواد شيميائي در صنعت نيز كاربرد دارد.

خواص و فوايد
از ديرباز قبايل و ملل كهن جهان، عقيق را سنگ مقدسي مي دانسته اند و آن را از خود دور نمي كرده اند، عقيق سنگي است كه آن را حرز و حامي انسان در مقابل بلايا و حوادث به ويژه در جنگ ها مي شمارند و براي افزايش درآمد و رونق كسب و كار و آسان شدن كارها بسيار مفيد است.
عقيق براي جلوگيري از خونريزي هاي شديد به ويژه براي زنان، بسيار فايده دارد. هم چنين براي تقويت نقاط مختلف بدن و برقراري تعادل و هماهنگي در آن ها مفيد است. عقيق انرژي فراوان دارد و علاوه بر زدودن انرژي هاي منفي از محيط سبب پاك سازي هاله از انرژي هاي منفي مي شود هم چنين عقيق براي تعلي روح و شادابي و آرامش آن و برطرف شدن غم و ناراحتي هاي روحي بسيار موثر است.

جوانی بدون جراحی ، تکنولوژی منحصر به فرد اتق بل آلمان برای اولین بار در ایران